| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od dziś więcej deklaracji można składać przez internet

Od dziś więcej deklaracji można składać przez internet

Można już składać kolejne deklaracje i informacje w sprawach podatkowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej.


Wykaz deklaracji i informacji podatkowych, które od początku lutego można składać za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zawiera rozporządzenie ministra finansów w sprawie określenia rodzajów deklaracji, które mogą być składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej (Dz.U. 146, poz. 1060). Podatnicy otrzymali taką możliwość m.in. w stosunku do deklaracji PIT-8A - o zryczałtowanym podatku dochodowym. To samo dotyczy również deklaracji PIT-4, tyle że akurat tę deklarację po raz ostatni składaliśmy w styczniu za grudzień 2006 r. Niektóre z deklaracji będzie można przesyłać elektronicznie dopiero od października lub od grudnia tego roku.


Możliwość składania e-deklaracji wynika z przepisów Ordynacji podatkowej, która w art. 3 par. 1 stwierdza, że podania oraz deklaracje określone odpowiednim rozporządzeniem mogą być składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Mimo że formalnie podatnicy mają prawo korzystać z tej możliwości, to niewielu z nich będzie mogło używać tego sposobu. Do końca tego roku drogą elektroniczną mogą składać deklaracje jedynie osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej osiągające obrót min. 5 mln euro rocznie. Chodzi tu głównie o przedsiębiorstwa obsługiwane przez wyspecjalizowane urzędy skarbowe.


Ponadto organ podatkowy lub elektroniczna skrzynka podawcza systemu teleinformatycznego administracji podatkowej powinny nam potwierdzić, w formie elektronicznej, złożenie deklaracji lub podania za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Tymczasem przedstawiciele MSWiA poinformowali, że dopiero w 2009 roku będzie powszechnie dopuszczalne składanie deklaracji elektronicznych. Będzie to możliwe za pomocą elektronicznej platformy usług administracji publicznej.


E-DEKLARACJE

Elektronicznie można składać:

PIT-8A, VAT-10, VAT-11, VAT-12, VAT-Z, VAT-R, VAT-R/UE, VAT-UE, VAT-UE/A, VAT-UE/B, VAT-UEK, WZP-1M, WZP-1K, WZP-1R, WZS-1M, WZS-1K, WZS-1R, POG-3A, ORD-U, ORD-TK, ORD-W1, IFT-1/ IFT-1R, IFT-2/IFT-2R, IFT-3/IFT-3R

Edyta Wereszczyńska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Meclik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK