| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od dziś więcej deklaracji można składać przez internet

Od dziś więcej deklaracji można składać przez internet

Można już składać kolejne deklaracje i informacje w sprawach podatkowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej.


Wykaz deklaracji i informacji podatkowych, które od początku lutego można składać za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zawiera rozporządzenie ministra finansów w sprawie określenia rodzajów deklaracji, które mogą być składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej (Dz.U. 146, poz. 1060). Podatnicy otrzymali taką możliwość m.in. w stosunku do deklaracji PIT-8A - o zryczałtowanym podatku dochodowym. To samo dotyczy również deklaracji PIT-4, tyle że akurat tę deklarację po raz ostatni składaliśmy w styczniu za grudzień 2006 r. Niektóre z deklaracji będzie można przesyłać elektronicznie dopiero od października lub od grudnia tego roku.


Możliwość składania e-deklaracji wynika z przepisów Ordynacji podatkowej, która w art. 3 par. 1 stwierdza, że podania oraz deklaracje określone odpowiednim rozporządzeniem mogą być składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Mimo że formalnie podatnicy mają prawo korzystać z tej możliwości, to niewielu z nich będzie mogło używać tego sposobu. Do końca tego roku drogą elektroniczną mogą składać deklaracje jedynie osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej osiągające obrót min. 5 mln euro rocznie. Chodzi tu głównie o przedsiębiorstwa obsługiwane przez wyspecjalizowane urzędy skarbowe.


Ponadto organ podatkowy lub elektroniczna skrzynka podawcza systemu teleinformatycznego administracji podatkowej powinny nam potwierdzić, w formie elektronicznej, złożenie deklaracji lub podania za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Tymczasem przedstawiciele MSWiA poinformowali, że dopiero w 2009 roku będzie powszechnie dopuszczalne składanie deklaracji elektronicznych. Będzie to możliwe za pomocą elektronicznej platformy usług administracji publicznej.


E-DEKLARACJE

Elektronicznie można składać:

PIT-8A, VAT-10, VAT-11, VAT-12, VAT-Z, VAT-R, VAT-R/UE, VAT-UE, VAT-UE/A, VAT-UE/B, VAT-UEK, WZP-1M, WZP-1K, WZP-1R, WZS-1M, WZS-1K, WZS-1R, POG-3A, ORD-U, ORD-TK, ORD-W1, IFT-1/ IFT-1R, IFT-2/IFT-2R, IFT-3/IFT-3R

Edyta Wereszczyńska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK