| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Współpraca z audytorem najdłużej przez trzy lata

Współpraca z audytorem najdłużej przez trzy lata

Jeden audytor może badać spółkę skarbu państwa nie więcej niż przez trzy kolejne lata obrotowe - wynika z nowego zarządzenia ministra skarbu państwa.


Spółki z udziałem skarbu państwa do badania sprawozdania finansowego muszą wybierać biegłych rewidentów już na nowych zasadach. Takie wymogi nakłada na nie zarządzenie ministra skarbu państwa z 24 listopada 2006 r. dotyczące zasad wybory audytora. Obecnie oferty na badanie muszą być pozyskiwane poprzez ogłoszenia w prasie. Następnie rada nadzorcza powinna wybierać biegłego i zawiera z nim umowę o wykonanie audytu. Umowa powinna określać m.in. cenę, termin przeprowadzenia audytu, obszary działania spółek badanych metodą pełną (obligatoryjnie m.in. koszty zarządu, umowy pośrednictwa, zyski i straty nadzwyczajne) oraz skład biegłych badających spółkę.


Zarządzenie określa też maksymalny czas współpracy z audytorem. Ten sam podmiot nie może badać danej spółki więcej niż przez kolejne trzy lata obrotowe.


Nowe wymogi dotyczą jednoosobowych spółek skarbu państwa oraz tych, w których udział skarbu państwa przekracza 50 proc. akcji lub udziałów. Zaleca się również stosowanie nowych zasad tym podmiotom, w których udział nie przekracza połowy.


Według resortu skarbu, ze względu na zaawansowane procesy wyboru biegłych do badania sprawozdań za 2006 rok, pełny efekt będzie odczuwalny w stosunku do sprawozdań finansowych za 2007 rok.


Podstawa prawna:

- zarządzenie nr 37 ministra skarbu państwa z 24 listopada 2006 r. w sprawie zasad i trybu wyboru biegłych rewidentów do badania sprawozdań finansowych spółek z udziałem skarbu państwa.


Agnieszka Pokojska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »