| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Współpraca z audytorem najdłużej przez trzy lata

Współpraca z audytorem najdłużej przez trzy lata

Jeden audytor może badać spółkę skarbu państwa nie więcej niż przez trzy kolejne lata obrotowe - wynika z nowego zarządzenia ministra skarbu państwa.


Spółki z udziałem skarbu państwa do badania sprawozdania finansowego muszą wybierać biegłych rewidentów już na nowych zasadach. Takie wymogi nakłada na nie zarządzenie ministra skarbu państwa z 24 listopada 2006 r. dotyczące zasad wybory audytora. Obecnie oferty na badanie muszą być pozyskiwane poprzez ogłoszenia w prasie. Następnie rada nadzorcza powinna wybierać biegłego i zawiera z nim umowę o wykonanie audytu. Umowa powinna określać m.in. cenę, termin przeprowadzenia audytu, obszary działania spółek badanych metodą pełną (obligatoryjnie m.in. koszty zarządu, umowy pośrednictwa, zyski i straty nadzwyczajne) oraz skład biegłych badających spółkę.


Zarządzenie określa też maksymalny czas współpracy z audytorem. Ten sam podmiot nie może badać danej spółki więcej niż przez kolejne trzy lata obrotowe.


Nowe wymogi dotyczą jednoosobowych spółek skarbu państwa oraz tych, w których udział skarbu państwa przekracza 50 proc. akcji lub udziałów. Zaleca się również stosowanie nowych zasad tym podmiotom, w których udział nie przekracza połowy.


Według resortu skarbu, ze względu na zaawansowane procesy wyboru biegłych do badania sprawozdań za 2006 rok, pełny efekt będzie odczuwalny w stosunku do sprawozdań finansowych za 2007 rok.


Podstawa prawna:

- zarządzenie nr 37 ministra skarbu państwa z 24 listopada 2006 r. w sprawie zasad i trybu wyboru biegłych rewidentów do badania sprawozdań finansowych spółek z udziałem skarbu państwa.


Agnieszka Pokojska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK