| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe wymogi dla jednostek samorządowych

Nowe wymogi dla jednostek samorządowych

Jednostki przekazujące sprawozdanie o wydatkach strukturalnych elektronicznie muszą używać określonego nazewnictwa przesyłanych plików.


NOWE PRAWO

Jednostki budżetowe, tworząc sprawozdania miesięczne za styczeń 2007 r., powinny stosować nowe zasady. Takie wymogi nakłada zmiana rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej, która weszła w życie 31 stycznia.


Wiele nowych regulacji zawartych w rozporządzeniu dotyczy jednostek samorządu terytorialnego. Przykładowo, w odniesieniu do części sprawozdania Rb-Z dotyczącej uzupełniających danych o zobowiązaniach wynikających z zawartych umów o terminie płatności na okres dłuższy niż 6 miesięcy, przypadającym w latach następnych (łącznie z leasingiem), nie wykazuje się zobowiązań z tytułu kredytów, pożyczek oraz papierów wartościowych.

Natomiast do wyliczenia wartości nominalnej zobowiązania, wynikającego z tych umów, przyjmuje się wartość zobowiązań pomniejszoną o kwoty spłacone do końca danego okresu sprawozdawczego. Z kolei w odniesieniu do sprawozdania Rb-WS o wydatkach strukturalnych, został wprowadzony przepis nakładający na jednostki, które przekazują je do Ministerstwa Finansów drogą mailową, obowiązek stosowania określonego nazewnictwa przesyłanych plików. Musi być ono zgodne z krajowym rejestrem urzędowym podziału terytorialnego kraju, prowadzonym przez prezesa GUS.

Szczegółowe wymogi zawarte zostały w załączniku 35 rozporządzenia.

 

Podstawa prawna:

- Rozporządzenie ministra finansów z 26 stycznia 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. nr 14, poz. 88).


Agnieszka Pokojska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Krawczyk

Instruktor American Heart Association (pierwsza pomoc).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK