| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kontynuacja ulgi odsetkowej do 2027 roku

Kontynuacja ulgi odsetkowej do 2027 roku

Podatnicy, którzy zaciągnęli kredyt lub wzięli pożyczkę na zakup mieszkania do końca 2006 roku, mogą kontynuować odliczenia odsetek do końca 2027 roku.


Ministerstwo Finansów wyjaśniło w odpowiedzi na interpelację poselską zasady korzystania z ulgi odsetkowej w przypadku małżeństw. Ulgę tę wykreśliła ostatnia nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która weszła w życie 1 stycznia (Dz.U. z 2006 r. nr 217, poz. 1588). Niemniej podatnicy, którzy zaciągnęli kredyt lub wzięli pożyczkę do końca 2006 roku, mają zagwarantowane prawa nabyte i mogą kontynuować odliczenia do końca 2027 roku.


Jak tłumaczy MF, zgodnie z uchylonym art. 26b ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), od podstawy obliczenia podatku odlicza się faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Dalsze regulacje mówią, że odliczenie stosuje się pod warunkiem, że kredyt (pożyczka) został udzielony podatnikowi po 1 stycznia 2002 r. oraz że podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na jeden z wymienionych w ustawie celów mieszkaniowych.


Z kolei, jak wynikało z art. 26b ust. 8 ustawy, maksymalna kwota wydatków, którą podatnik może uwzględnić przy dokonywaniu zmniejszenia podstawy opodatkowania, dotyczy obojga małżonków. Małżonkom przysługuje jeden łączny limit odliczenia. Według resortu finansów argumenty te świadczą o tym, że omawiana ulga odsetkowa zastąpiła tzw. dużą ulgę budowlaną, która została uchylona z początkiem 2002 roku. Jak tłumaczy Ministerstwo Finansów odliczenie więc dotyczy odsetek od kredytów (pożyczek) zaciągniętych od 2002 roku oraz podatników, którzy nie korzystali z dużej ulgi budowlanej.


W przypadku obu wymienionych odliczeń małżonkom przysługiwał jeden limit. Dlatego postanowienia dotyczące ulgi odsetkowej zawierają zastrzeżenie, iż ulga ta przysługuje małżonkom, o ile żona oraz mąż nie korzystali z dużej ulgi budowlanej. Brak zastrzeżenia dawałby przywileje grupie podatników będących w związku małżeńskim, w którym żona lub mąż (także przed zawarciem małżeństwa) skorzystali uprzednio z dużej ulgi budowlanej.


Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK