| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Skazany prawomocnym wyrokiem sądu traci certyfikat księgowego

Skazany prawomocnym wyrokiem sądu traci certyfikat księgowego

Osoba, która po otrzymaniu certyfikatu księgowego zostanie skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwa popełnione umyślnie, traci uprawnienia. Doradcy podatkowi, którzy przez pięć lat nie wykonują zawodu, są skreślani z listy, czyli tracą swoje uprawnienia.


Takie rozwiązania nie mają zastosowania w przypadku otrzymania certyfikatu uprawniającego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Nie oznacza to jednak, że tych uprawnień nie można stracić. Ministerstwo Finansów wyjaśniło Gazecie Prawnej, że zgodnie z treścią par. 3 ust. 3 rozporządzenia w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, osoby, które po otrzymaniu certyfikatu księgowego lub świadectwa kwalifikacyjnego, uprawniającego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, zostaną skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwa popełnione umyślnie oraz za czyny określone w rozdziale 9 ustawy o rachunkowości, nie są uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.


Prawo bilansowe natomiast w rozdziale 9 określa odpowiedzialność karną za wadliwie prowadzone księgi rachunkowe, tworzenie sprawozdań finansowych niezgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości oraz naruszenie obowiązku ogłaszania sprawozdania. Przypomnijmy, że karze grzywny lub karze pozbawienia wolności podlegają, przykładowo, osoby, które prowadzą działalność usługowego prowadzenia ksiąg, nie posiadając obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

 

Podstawa prawna:

- Rozporządzenie ministra finansów z 18 lipca 2002 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (Dz.U. nr 120, poz. 1022 z późn. zm.).


Agnieszka Pokojska


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Jarski

Dyrektor Regionalny ds. Sprzedaży w Trend Micro

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK