| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dla należności nieściągalnych konieczny odpis aktualizacyjny

Dla należności nieściągalnych konieczny odpis aktualizacyjny

Jeżeli na dzień bilansowy istnieje prawdopodobieństwo, że należność jest nieściągalna, należy dokonać odpisu aktualizującego.


Sporządzanie sprawozdania finansowego wymaga od firm m.in. aktualizacji wartości pozycji należności. Oznacza to, że na dzień bilansowy należy wycenić je w kwocie wymaganej zapłaty, z zachowaniem zasad ostrożności, czyli prawdopodobieństwa uregulowania tych należności przez kontrahentów.


Według Przemysława Orlonka, menedżera w dziale audytu w firmie Ernst & Young, zdarza się, że spółki nie dokonują odpisów aktualizujących należności, co do których istnieje przekonanie, że nie będą w całości odzyskane. Dotyczy to np. należności dochodzonych na drodze sądowej, kwestionowanych przez dłużników od kilku lat, od dłużników nieposiadających majątku i postawionych w stan upadłości bądź likwidacji.

- Istnieje duże prawdopodobieństwo, że należności te nie będą w przyszłości odzyskane, czyli nie spowodują wpływu korzyści ekonomicznych - wyjaśnia nasz rozmówca.


Dodaje też, że w takim wypadku należy obniżyć ich wartość poprzez utworzenie odpisu, biorąc pod uwagę prawdopodobieństwo ściągnięcia ich w przyszłości.


- W takich sytuacjach skłaniałbym się do utworzenia odpisu aktualizującego w wysokości 100 proc. wartości takich należności, czyli efektywnie nie wykazałbym ich w bilansie - uważa Przemysław Orlonek.


Agnieszka Pokojska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK