| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ograniczenie czasowe nie dotyczy najbliższych

Ograniczenie czasowe nie dotyczy najbliższych

Warunek przeznaczenia w ciągu roku podarowanych pieniędzy na inwestycję mieszkaniową oraz kwota graniczna dla skorzystania ze zwolnienia nie dotyczą najbliższej rodziny.


nowe prawo


Ustawa z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) zwalnia I grupę podatkową z obowiązku rozliczeń z fiskusem w przypadku nabycia w drodze darowizny pieniędzy lub innych rzeczy z przeznaczeniem na określone cele mieszkaniowe (art. 4 ust. 1 pkt 5).


Podatku nie trzeba płacić, jeśli wysokość darowizny nie przekracza 9367 zł od jednego darczyńcy, a od wielu łącznie nie więcej niż 19 274 zł w okresie pięciu lat od daty pierwszej darowizny. Od 1 stycznia 2007 r. w zakresie tego zwolnienia obowiązuje dodatkowy warunek dokonania inwestycji w ciągu 12 miesięcy od dnia otrzymania darowizny.


Krąg osób uprawnionych do skorzystania z omawianego zwolnienia zmienił się wraz z wprowadzeniem do ustawy o podatku od spadków i darowizn nowego art. 4a regulującego pełne zwolnienie z podatku w ramach najbliższej rodziny. Chodzi tu o tzw. zerową grupę podatkową, do której ustawodawca zaliczył małżonka, wstępnych, zstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę.


Michał Grzybowski, menedżer i doradca podatkowy w Ernst & Young, wyjaśnia, że wprowadzone od 1 stycznia zwolnienie z opodatkowania rzeczy i praw majątkowych otrzymanych od osób należących do tzw. zerowej grupy podatkowej dotyczy majątku otrzymanego w formie spadków i darowizn. Szczególne zwolnienie dla nabycia z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe dotyczy natomiast wyłącznie nabycia w drodze darowizny i jest ograniczone kwotowo.


- Biorąc pod uwagę zakres obdarowanych, których dotyczą obydwa zwolnienia, szczegól- na preferencja z art. 4 ust. 1 pkt 5 może mieć zastosowanie jedynie w przypadku zięcia, synowej oraz teściów. Te osoby bowiem nie wchodzą w zakres tzw. zerowej grupy podatkowej - wyjaśnia Michał Grzybowski.


Zwraca uwagę, że zwolnienie nabycia majątku w ramach tej grupy zależy, co do zasady, od dokonania zgłoszenia tego faktu w terminie miesiąca naczelnikowi urzędu skarbowego.


- Można sobie zatem wyobrazić sytuację, że jeżeli osoba nie dopełni warunku zgłoszenia, ale jednocześnie darowizna spełnia warunki szczególnego zwolnienia, otrzymana kwota nadal nie będzie efektywnie obciążona podatkiem od spadków i darowizn - podsumowuje ekspert.


Magdalena Majkowska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Sierakowski

Radca prawny, licencjonowany doradca restrukturyzacyjny. Wiceprezes Zarządu Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja S.A. Partner kancelarii Zimmerman i Wspólnicy sp.k. Specjalizuje się w restrukturyzacji zadłużenia zagrożonych podmiotów gospodarczych, ochronie praw wierzycieli, w tym egzekucji przez zarząd przymusowy, a także w prawie procesowym cywilnym i gospodarczym, prawie upadłościowym, postępowaniu administracyjnym, jak również w prawie obrotu nieruchomościami. Współautor komentarza praktycznego do Prawa restrukturyzacyjnego. Autor i współautor kilkudziesięciu publikacji z dziedziny prawa restrukturyzacyjnego, upadłościowego i egzekucyjnego. Publikuje m.in. w Monitorze Prawa Bankowego, a także jest ekspertem Dziennika Gazety Prawnej, Rzeczpospolitej oraz TVN Biznes i Świat. Prelegent na konferencjach i szkoleniach z zakresu postępowania upadłościowego, restrukturyzacyjnego i egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK