| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Bagaż osobisty bez podatku

Bagaż osobisty bez podatku

Towary przywożone w bagażu osobistym spoza UE są zwolnione z akcyzy, pod warunkiem że nie przekroczono określonych limitów.


Import wyrobów akcyzowych, czyli ich przywóz z terytorium kraju nienależącego do Unii Europejskiej, co do zasady podlega opodatkowaniu akcyzą. Przepisy w pewnych wypadkach przewidują jednak zwolnienie z obowiązku zapłaty tego podatku.


Podróżny z kraju trzeciego


Krzysztof Lipka, doradca podatkowy z firmy doradczej KPMG wyjaśnia, że podróżny spoza Unii Europejskiej, przywożący wyroby akcyzowe w swoim bagażu osobistym, może liczyć na ich zwolnienie z podatku akcyzowego.


- Istotne jest jednak, aby ilość tych wyrobów nie wskazywała na ich przeznaczenie handlowe, a łączna wartość nie przekraczała 175 euro w przeliczeniu na złote. Dodatkowo, przepisy akcyzowe wskazują na normy, według których przywóz poszczególnych wyrobów jest objęty zwolnieniem z akcyzy - podkreśla ekspert.


Przykładowo, w ramach zwolnienia można przywieźć 200 sztuk papierosów i 2 litry wina niemusującego. Limity ilościowe szczegółowo określa par. 25 ust. 2 rozporządzenia ministra finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (t.j. z 2006 r. nr 72, poz. 500).


Definicja bagażu


Przepisy regulują również pojęcie bagażu osobistego.

- Za taki uważa się cały bagaż, który podróżny jest w stanie przedstawić organom celnym, wjeżdżając na terytorium kraju, jak również bagaż, który przedstawi on później, pod warunkiem przedstawienia dowodu, że ów bagaż był zarejestrowany jako bagaż towarzyszący już w momencie wyruszenia w podróż przez przedsiębiorstwo, które było odpowiedzialne za jego przewóz - wyjaśnia Krzysztof Lipka.


Zwraca uwagę, że bagaż osobisty nie obejmuje przenośnych kanistrów zawierających paliwo, z wyjątkiem takich, które zawierają paliwo w ilości nieprzekraczającej 10 litrów.


ZWOLNIONE Z AKCYZY

Wyroby akcyzowe podlegające zwolnieniu w ramach norm ilościowych przywożone przez podróżnych, którzy ukończyli 17 lat:

- wyroby tytoniowe

- napoje alkoholowe


Magdalena Majkowska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Czopik

Rajdowy Mistrz Polski, właściciel Szkoły Bezpiecznej Jazdy SBJ

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »