| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Diety można zaliczyć do kosztów podatkowych

Diety można zaliczyć do kosztów podatkowych

Do kosztów podatkowych można zaliczyć diety osób, które wykonują czynności polegające na usługowym prowadzeniu pojazdów ciężarowych należących do innego podatnika.


Podatnik złożył wniosek o udzielenie interpretacji podatkowej w zakresie wykładni art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o PIT. Pytanie dotyczyło możliwości ujęcia w kosztach uzyskania przychodu diet z tytułu podróży służbowych.


Zdaniem organów zgodnie z prawem pracy wykonywania czynności polegających na usługowym prowadzeniu pojazdów ciężarowych należących do innego podatnika nie można uznać za podróże służbowe. Koniecznym elementem przy umowach o pracę jest bowiem wskazanie miejsca wykonywania świadczenia, co w tym wypadku nie zostało spełnione. Z tego względu - zdaniem organów - podatnik nie mógł zaliczyć diet do kosztów podatkowych.


WSA w Lublinie uchylił decyzję i postanowienie organów podatkowych. Sąd - w ślad za wyrokiem NSA z 15 września 2005 r. - stwierdził, że za zagraniczną podróż służbową należy uznać wykonywanie osobiście przez przedsiębiorcę zadań poza granicami kraju. Nieuprawnione było więc stanowisko organów, że realizowanie zasadniczego przedmiotu działalności, w tym wypadku usług transportowych, nie wchodzi w zakres podróży służbowych. Zatem podatnicy wykonujący taką działalność są uprawnieni do zaliczania diet do kosztów podatkowych z zachowaniem limitów przewidzianych ustawą.


Sąd zauważył również, że art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o PIT nie odnosi się do zasad określania pojęcia podróży służbowej, lecz jedynie dotyczy wysokości limitu, do którego diety mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.


Sygn. I SA/Lu 757/06


Izabela Staszewska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK