| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Potrzebne zameldowanie przez pięć lat

Potrzebne zameldowanie przez pięć lat

Aby skorzystać z ulgi mieszkaniowej, nie wystarczy zamieszkiwać w nabytym mieszkaniu lub domu. Trzeba być w nim zameldowanym, i to przez 5 lat.


nowe prawo

Podatnicy nadal mogą korzystać z ulgi mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn. Sama ulga nie jest rozwiązaniem nowym. Zmieniły się jednak podstawowe warunki, które należy spełnić, by nie zapłacić podatku.


Od początku tego roku nie wystarczy już samo zamieszkiwanie przez nabywcę mieszkania lub domu w darowanym miejscu przez pięć lat. Wprowadzony został wymóg, zgodnie z którym zamieszkanie takie musi być poparte zameldowaniem na pobyt stały. Dlatego każdy podatnik, który otrzymał w drodze darowizny mieszkanie, w którym zamieszkiwał, ale nie był w nim zameldowany na pobyt stały, powinien jak najszybciej dokonać takiego zameldowania.
Dopiero bowiem od tego momentu należy liczyć pięcioletni termin wskazany w ustawie.


Niedotrzymanie warunku zameldowania na pobyt stały w mieszkaniu lub domu, w stosunku do którego podatnik wykorzystał ulgę mieszkaniową w podatku od spadków i darowizn, spowoduje konieczność zapłacenia tego podatku - z odsetkami za zwłokę. Nie zawsze jednak tak się stanie.

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn nie stanowi podstawy do wygaśnięcia decyzji lub ustalenia zobowiązania podatkowego zbycie udziału w budynku lub lokalu mieszkalnym stanowiącym odrębną nieruchomość albo spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego na rzecz innego ze spadkobierców lub obdarowanych.


Warunek zamieszkiwania w nabytym w drodze spadku lub darowizny mieszkaniu lub domu, po uzyskaniu zameldowania na pobyt stały w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego przez pięć lat, uważa się za spełniony również wtedy, gdy budynek lub lokal mieszkalny został zbyty przed rozpoczęciem zamieszkiwania.


Zbycie to powinno nastąpić ze względu na konieczność zmiany warunków lub miejsca zamieszkania. Środki uzyskane ze sprzedaży powinny zostać przeznaczone na nabycie innego budynku lub lokalu mieszkalnego albo budowę innego budynku lub lokalu - w okresie dwóch lat od dnia zbycia.

Podatnicy powinni również pamiętać, że darowanego domu lub mieszkania nie można zbyć przez okres pięciu lat. Okres ten w zależności od konkretnych okoliczności liczony jest albo od dnia złożenia zeznania, albo od dnia zamieszkiwania.


Edyta Wereszczyńska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Kotzian

Absolwentka Filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i Zarządzania mediami w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University. Tematyką HR i komunikacji zajmuje się od 2000 r., a od 2008 r. współpracuje z klientami w obszarze employer brandingu. Kieruje projektami badań wizerunku, w tym identyfikacji EVP, tworzy i realizuje strategie wizerunkowe dla dużych firm polskich i międzynarodowych. Wspiera procesy komunikacji w trakcie zmian organizacyjnych. W ramach Bernard Hodes Global Network współpracuje z ekspertami employer brandingu na całym świecie. Interesuje się różnymi obliczami różnorodności i prowadzi badania na temat wpływu diversity na wizerunek pracodawcy. Jest doświadczonym prelegentem, autorką wielu publikacji z dziedziny employer brandingu, komunikacji, HR i rynku pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »