| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Termin mija z końcem lutego

Termin mija z końcem lutego

Do 28 lutego pracodawcy powinni przekazać pracownikom formularze PIT-11/8B zawierające informacje o dochodach osiągniętych w 2006 roku.


Dane zawarte w formularzu PIT-11/8B stanowią podstawę do rozliczeń rocznych tych osób, które dokonają tego samodzielnie.


Obowiązek sporządzenia tego rodzaju informacji przez pracodawców wynika z art. 39 ust. 1 i art. 42 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Z przepisów tych wynika, że do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, czyli przede wszystkim pracodawcy, są zobowiązani przekazać podatnikowi i jego urzędowi skarbowemu imienne informacje o osiągniętych dochodach. Do ich sporządzenia służy specjalny formularz PIT-11/8B. Płatnicy umieszczają w tym druku dane o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek.


PIT-11/8B dotyczy kilku kategorii podatników. Chodzi o osoby, które w ubiegłym roku otrzymały wynagrodzenia m.in. ze stosunku pracy i służbowego, a także zasiłki wypłacone przez zakład pracy. Oprócz tego PIT-11/8B powinny otrzymać osoby, które otrzymały przychody z działalności wykonywanej osobiście, w tym z umowy zlecenia i o dzieło. W formularzu płatnicy umieszczają również dochody uzyskane na podstawie m.in. kontraktu menedżerskiego i umów o zarządzanie przedsiębiorstwem.

Krzysztof Tomaszewski

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK