| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Sprawozdanie trzeba skorygować

Sprawozdanie trzeba skorygować

Jeżeli przed zatwierdzeniem sprawozdania zostaną ujawnione informacje, które mają wpływ na sprawozdanie, spółka musi je skorygować.


Firmy, które już sporządziły sprawozdania finansowe, ale nie zostały one jeszcze zatwierdzone, muszą pamiętać o szczególnych obowiązkach wynikających z ustawy o rachunkowości. Zgodnie z prawem bilansowym, jeżeli spółka do momentu podpisania sprawozdania otrzyma informacje o zdarzeniach, które mają istotny wpływ na sprawozdanie, powinna odpowiednio je skorygować.Zdarzenia determinujące zmiany w sprawozdaniu mogą być zewnętrzne, np. otrzymanie prawomocnego wyroku sądu, potwierdzającego istnienie na dzień bilansowy zobowiązania jednostki. Mogą to być również ujawnione pomyłki arytmetyczne.Bożena Balcer, senior w departamencie audytu HLB Frąckowiak i Wspólnicy, przypomina, że o takich zdarzeniach spółka powinna powiadomić biegłego rewidenta, który bada lub zbadał sprawozdanie.- Biegły odpowiada za zbadanie zdarzeń, które miały miejsce przed datą wydania opinii z badania sprawozdania - twierdzi nasza rozmówczyni.Jej zdaniem audytor nie ma natomiast obowiązku stosowania procedur badania lub kierowania zapytań na temat sprawozdania finansowego po dacie wydania opinii na temat tego sprawozdania.W okresie między datą sporządzenia opinii a datą publikacji sprawozdania finansowego odpowiedzialność za poinformowanie biegłego rewidenta o faktach mogących wpływać na sprawozdanie finansowe spoczywa na kierownictwie jednostki.Agnieszka Pokojska
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Przyszło

Specjalista z dziedziny rachunkowości budżetowej. Absolwent studiów doktoranckich Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Pracował w jednym z głównych urzędów centralnych w departamencie nadzoru i kontroli. Czynny zawodowo główny księgowy w państwowej jednostce budżetowej. Wykładowca akademicki i doświadczony trener szkoleń z zakresu tematyki szeroko rozumianych finansów publicznych i rachunkowości budżetowej. Ponadto realizuje projekty szkoleniowe i doradcze w sferze przedsiębiorstw w zakresie Pracowniczej Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej oraz Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Przeprowadza zleconą kontrolę jednostek sektora finansów publicznych w zakresie prawidłowości ich funkcjonowania pod względem wprowadzonych procedur kontroli zarządczej, polityki rachunkowości, a także prawidłowego ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w księgach rachunkowych. Posiada certyfikat Ministra Finansów uprawniający do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Autor artykułów w prasie branżowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK