| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Urzędy kontroli skarbowej w 2007 roku mają kilka priorytetów

Urzędy kontroli skarbowej w 2007 roku mają kilka priorytetów

W 2007 roku urzędy kontroli skarbowej będą przede wszystkim walczyć z oszustwami karuzelowymi VAT i szarą strefą. Resort finansów wyznaczył cztery priorytety dla tego typu kontroli.Drugą ujawnioną kontrolą była sprawa piekarza z Legnicy. W tym przypadku można było odnieść wrażenie, że to wyjątkowo nieuczciwy podatnik. Czy temu mają służyć ujawnienia danych podatników?

- Co do drugiej opublikowanej sprawy, nigdy nie twierdziliśmy, że kontrola INKOP-BIS w Legnicy (sprawa piekarza z Legnicy) ujawniła wyjątkowo nieuczciwego podatnika. W tym przypadku chodziło o dostarczenie opinii publicznej danych umożliwiających wyrobienie sobie zdania, na temat który - wobec wcześniejszego milczenia kontroli skarbowej - przedstawiany był w mediach bardzo jednostronnie. Ujawnione dane pokazują, że kontrolerzy działali w sposób jak najbardziej racjonalny. Zwraca też uwagę na niebezpieczne zjawisko: oszczędzanie na podatkach poprzez nieewidencjonowanie obrotu. Jest to zachowanie bardzo typowe dla tzw. szarej strefy - niszczy uczciwą konkurencję i zmniejsza wpływy budżetowe. Czy upublicznianie informacji o podatnikach jest pana zdaniem słuszne?

- Przez prawie piętnaście lat tajemnicy skarbowej nie wolno było jej uchylić w żadnym przypadku. Nauczeni doświadczeniem wiemy już, że czasami upublicznienie danych objętych tajemnicą jest konieczne. Uchylenie to powinno jednak być dokonywane bardzo roztropnie.Rozmawiała Ewa Matyszewskareklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Dankowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »