| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Urzędy kontroli skarbowej w 2007 roku mają kilka priorytetów

Urzędy kontroli skarbowej w 2007 roku mają kilka priorytetów

W 2007 roku urzędy kontroli skarbowej będą przede wszystkim walczyć z oszustwami karuzelowymi VAT i szarą strefą. Resort finansów wyznaczył cztery priorytety dla tego typu kontroli.Drugą ujawnioną kontrolą była sprawa piekarza z Legnicy. W tym przypadku można było odnieść wrażenie, że to wyjątkowo nieuczciwy podatnik. Czy temu mają służyć ujawnienia danych podatników?

- Co do drugiej opublikowanej sprawy, nigdy nie twierdziliśmy, że kontrola INKOP-BIS w Legnicy (sprawa piekarza z Legnicy) ujawniła wyjątkowo nieuczciwego podatnika. W tym przypadku chodziło o dostarczenie opinii publicznej danych umożliwiających wyrobienie sobie zdania, na temat który - wobec wcześniejszego milczenia kontroli skarbowej - przedstawiany był w mediach bardzo jednostronnie. Ujawnione dane pokazują, że kontrolerzy działali w sposób jak najbardziej racjonalny. Zwraca też uwagę na niebezpieczne zjawisko: oszczędzanie na podatkach poprzez nieewidencjonowanie obrotu. Jest to zachowanie bardzo typowe dla tzw. szarej strefy - niszczy uczciwą konkurencję i zmniejsza wpływy budżetowe. Czy upublicznianie informacji o podatnikach jest pana zdaniem słuszne?

- Przez prawie piętnaście lat tajemnicy skarbowej nie wolno było jej uchylić w żadnym przypadku. Nauczeni doświadczeniem wiemy już, że czasami upublicznienie danych objętych tajemnicą jest konieczne. Uchylenie to powinno jednak być dokonywane bardzo roztropnie.Rozmawiała Ewa MatyszewskaCzytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK