| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Trzeba zatrudnić audytora

Trzeba zatrudnić audytora

W komórce audytu wewnętrznego funkcjonującej w jednostkach publicznych, które nie są zobowiązane do ich posiadania, musi być zatrudniony audytor z uprawnieniami.


NOWE PRAWO


Kierownik jednostki publicznej może utworzyć komórkę audytu wewnętrznego, w której są zatrudnieni audytorzy i inne osoby. Natomiast działalność komórki musi koordynować audytor wewnętrzny - wynika z nowego brzmienia art. 52 ustawy o finansach publicznych.


Jak wyjaśniło Gazecie Prawnej Ministerstwo Finansów, przepis ten wprowadza dla kierowników jednostek sektora finansów publicznych uprawnienie do tworzenia komórek audytu wewnętrznego. Mogą w niej pracować zarówno audytorzy wewnętrzni, jak i osoby nieposiadające takiego statusu, np. asystenci audytu.


Artur Bugaj, członek zarządu Stowarzyszenia Audytorów Wewnętrznych Szkół Wyższych, wyjaśnia, że zmiana sankcjonuje to, co było realizowane do tej pory w praktyce.


- Komórki audytu były tworzone również w jednostkach, które zgodnie z ustawą nie były do tego zobowiązane - ponieważ nie było to zabronione przepisami, a kierownicy uważali je za potrzebne - twierdzi.


Natomiast sama możliwość zatrudniania w komórkach audytu wewnętrznego osób innych niż audytorzy wewnętrzni przy zachowaniu obowiązku kierowania taką jednostką przez audytora wewnętrznego - według naszego rozmówcy - jest rozwiązaniem elastycznym, ułatwiającym pracę audytu.

- W razie potrzeby organizacja może rozwijać komórkę zatrudniając osoby przydatne do realizacji zadań i wspomagające pracę audytora wewnętrznego - twierdzi Artur Bugaj.


Tacy pracownicy mogą docelowo przygotowywać się do objęcia stanowiska audytora wewnętrznego lub np. pełnić stałą funkcję specjalisty ds. audytu.


KTO MOŻE BYĆ AUDYTOREM

Posiadacze:

- certyfikatu MF

- międzynarodowych certyfikatów

- uprawnień biegłego

- uprawnienia kontrolera NIK

- uprawnienia inspektora skarbowego


Agnieszka Pokojska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Autotesto

Autotesto to pierwsza w Polsce Sieć Niezależnych Ekspertów Samochodowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK