| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Trzeba zatrudnić audytora

Trzeba zatrudnić audytora

W komórce audytu wewnętrznego funkcjonującej w jednostkach publicznych, które nie są zobowiązane do ich posiadania, musi być zatrudniony audytor z uprawnieniami.


NOWE PRAWO


Kierownik jednostki publicznej może utworzyć komórkę audytu wewnętrznego, w której są zatrudnieni audytorzy i inne osoby. Natomiast działalność komórki musi koordynować audytor wewnętrzny - wynika z nowego brzmienia art. 52 ustawy o finansach publicznych.


Jak wyjaśniło Gazecie Prawnej Ministerstwo Finansów, przepis ten wprowadza dla kierowników jednostek sektora finansów publicznych uprawnienie do tworzenia komórek audytu wewnętrznego. Mogą w niej pracować zarówno audytorzy wewnętrzni, jak i osoby nieposiadające takiego statusu, np. asystenci audytu.


Artur Bugaj, członek zarządu Stowarzyszenia Audytorów Wewnętrznych Szkół Wyższych, wyjaśnia, że zmiana sankcjonuje to, co było realizowane do tej pory w praktyce.


- Komórki audytu były tworzone również w jednostkach, które zgodnie z ustawą nie były do tego zobowiązane - ponieważ nie było to zabronione przepisami, a kierownicy uważali je za potrzebne - twierdzi.


Natomiast sama możliwość zatrudniania w komórkach audytu wewnętrznego osób innych niż audytorzy wewnętrzni przy zachowaniu obowiązku kierowania taką jednostką przez audytora wewnętrznego - według naszego rozmówcy - jest rozwiązaniem elastycznym, ułatwiającym pracę audytu.

- W razie potrzeby organizacja może rozwijać komórkę zatrudniając osoby przydatne do realizacji zadań i wspomagające pracę audytora wewnętrznego - twierdzi Artur Bugaj.


Tacy pracownicy mogą docelowo przygotowywać się do objęcia stanowiska audytora wewnętrznego lub np. pełnić stałą funkcję specjalisty ds. audytu.


KTO MOŻE BYĆ AUDYTOREM

Posiadacze:

- certyfikatu MF

- międzynarodowych certyfikatów

- uprawnień biegłego

- uprawnienia kontrolera NIK

- uprawnienia inspektora skarbowego


Agnieszka Pokojska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK