| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Organ celny może odmówić przyjęcia zgłoszenia

Organ celny może odmówić przyjęcia zgłoszenia

Jeśli zgłoszenie celne nie spełnia ściśle określonych wymogów, organ celny może odmówić jego przyjęcia.


Podmioty uprawnione do dokonania zgłoszenia celnego muszą pamiętać o spełnieniu wszystkich wymogów warunkujących przyjęcie zgłoszenia celnego przez organ celny. Krzysztof Biernacki, prawnik i specjalista ds. podatków z Kancelarii Prawa Gospodarczego Koksztys wyjaśnia, że obowiązująca ustawa - Prawo celne w art. 21 wymienia 3 przesłanki odmowy przez organ celny przyjęcia zgłoszenia celnego.


- Jedną z nich jest istnienie zakazów lub ograniczeń w możliwości objęcia towaru wnioskowaną procedurą celną lub nadania mu przeznaczenia celnego, co ma miejsce np. przy wprowadzeniu kontyngentów importowych.


Organ celny może nie przyjąć zgłoszenia również w sytuacji, gdy nie odpowiada ono wymogom formalnym określonym w przepisach wspólnotowego kodeksu celnego. Zgodnie z nim zgłoszenia w formie pisemnej należy dokonać na odpowiednim formularzu zgodnym z oficjalnym wzorem oraz dołączyć do niego wszystkie niezbędne dokumenty wymagane dla zastosowania przepisów regulujących procedurę celną, do której zgłaszane są towary. W związku z tym podstawę do odmowy przyjęcia zgłoszenia celnego może stanowić niezłożenie wraz ze zgłoszeniem celnym o objęcie towarów gospodarczą procedurą celną pozwolenia na korzystanie z tej procedury. Organ celny może nie przyjąć zgłoszenia także w sytuacji, gdy nie zostały spełnione warunki do objęcia towaru wnioskowaną procedurą celną lub nadania przeznaczenia celnego.


Krzysztof Biernacki przypomina, że zgodnie z przepisami prawa celnego, wraz z odmową organ celny wskazuje jej przyczyny w formie pisemnej.


- Brak szczególnej formy prawnej dla odmowy przyjęcia zgłoszenia celnego oznacza w praktyce możliwość jej dokonania przez adnotację na złożonym przez stronę zgłoszeniu celnym. Może to utrudniać weryfikację stanowiska organu celnego w postępowaniu odwoławczym - dodaje nasz rozmówca.


- Naczelny Sąd Administracyjny na gruncie nieobowiązującego już kodeksu celnego stwierdził, że odmowa przyjęcia zgłoszenia celnego nie ma formy decyzji ani postanowienia, tylko jest czynnością administracyjną o charakterze materialno-technicznym - mówi Krzysztof Biernacki.


Zwraca uwagę, że tożsamość tej regulacji w obowiązującym prawie celnym uzasadnia stwierdzenie, że obecnie odmowę również należy kwalifikować w taki sposób.


- Oznacza to, że odmowy przyjęcia zgłoszenia celnego nie można zaskarżyć w trybie postępowania administracyjnego. Można to zrobić tylko w drodze skargi do sądu administracyjnego, na podstawie art. 3 par. 2 pkt 4 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - podsumowuje ekspert.


Ważne!

Zgłoszenie celne oznacza czynność, poprzez którą osoba wyraża w wymaganej formie i w określony sposób zamiar objęcia towaru określoną procedurą celną


ORGAN NIE MOŻE ODMÓWIĆ

Organ celny przyjmuje zgłoszenie celne:

- złożone na formularzu zgodnym z oficjalnym wzorem,

- podpisane,

- zawierające wszystkie niezbędne elementy dla zastosowania przepisów regulujących procedurę celną, do której zgłaszane są towary,

- do którego dołączono dokumenty wymagane dla zastosowania przepisów regulujących procedurę celną, do której zgłaszane są towary.


Magdalena Majkowska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK