| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Darowiznę kościelną trzeba wpłacić na konto

Darowiznę kościelną trzeba wpłacić na konto

Podatnicy przekazujący darowizny kościelne powinni je odpowiednio udokumentować. Dotyczy to zarówno darowizn rzeczowych, jak i pieniężnych.


Wysokość poniesionych przez podatnika wydatków ustalana jest na podstawie odpowiednich dokumentów. Darowizny pieniężne podlegają odliczeniu tylko pod warunkiem ich wpłaty na konto. Dokumentem, który trzeba w tym przypadku posiadać, jest dowód wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego. W przypadku darowizny rzeczowej podatnik musi uzyskać oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu. Dodatkowo niezbędny będzie dokument, z którego wynika wartość darowizny. Co do zasady darowizna powinna mieć formę aktu notarialnego. Jest jednak ważna, gdy do darowizny doszło bez zachowania tej formy, a przyrzeczone świadczenie zostało spełnione. Ma to duże znaczenie przy realizacji obowiązku właściwego jej udokumentowania.


Podatnik, który skorzystał z odliczenia od dochodu całości darowizny przekazanej na działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnej osoby prawnej, powinien też zatroszczyć się o sprawozdanie z wykorzystania przekazanych środków. Sprawozdanie darczyńca powinien uzyskać od obdarowanego w ciągu dwóch lat od dokonania darowizny.


Przepisy nie wyjaśniają jednak, jaką formę takie sprawozdanie powinno przybrać. Również praktyka organów podatkowych w tym zakresie różni się od siebie. Niektórym urzędom wystarcza ogólna forma sprawozdania, ale są przypadki, kiedy urzędnicy domagają się szczegółowych informacji umożliwiających ustalenie, na co zostały wydane darowane pieniądze.


Co do zasady sprawozdanie z wykonania darowizny nie jest konieczne dla jej odliczenia, trzeba jednak liczyć się z tym, że jeśli nie zostanie uzyskane w ciągu dwóch lat od dnia przekazania, podatnik będzie musiał skorygować PIT za rok, w którym dokonał odliczenia. W takiej sytuacji trzeba będzie dokonać korekty do wysokości limitu określonego w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, tzn. do 6 proc. dochodu.


Ważne!

Podatnik, który dokona odliczeń, a nie ma dokumentów, które są ich podstawą, musi skorygować zeznanie


PRZYKŁAD: DWA LATA NA SPRAWOZDANIE

Podatnik przekazał darowiznę kościelną w 2005 roku. Obecnie ma jedynie pokwitowanie, ponieważ wtedy nie były potrzebne inne dokumenty. Nie musi się obawiać, że urząd skarbowy wezwie go do przedstawienia wpłaty na konto obdarowanego. Musi jednak pamiętać, że w ciągu dwóch lat od jej przekazania powinien uzyskać od obdarowanego odpowiednie sprawozdanie z wykorzystania przekazanych środków. Jest to ważne, ponieważ urząd skarbowy będzie miał prawo zażądać jego okazania.


Edyta Wereszczyńska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Koronczok

Sprzedaż Internetowa24

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK