| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatnik ponosi odpowiedzialność za prawidłowość deklaracji

Podatnik ponosi odpowiedzialność za prawidłowość deklaracji

Zaliczając VAT do zwrotu na poczet innych należności podatkowych, organ opiera się na danych z deklaracji. Jeśli jest wadliwa, może być podstawą dla wznowienia postępowania.


Podatnik złożył deklarację VAT, w której wykazał kwotę podatku do zwrotu i zwrócił się o jej zaliczenie na poczet podatku dochodowego od osób prawnych. Po wydaniu postanowienia zaliczającego okazało się, że w wyniku postępowania podatkowego wydano decyzję o przeniesieniu tej kwoty na następny miesiąc. Wobec tego organ podatkowy wszczął postępowanie zakończone prawomocnym postanowieniem, powołując się na nową okoliczność w postaci ujawnienia decyzji o przeniesieniu kwoty do zwrotu na następny miesiąc.


Podatnik zakwestionował to stanowisko uznając, że w chwili wydawania postanowienia o zaliczeniu zwrotu VAT na poczet podatku dochodowego okoliczność przeniesienia kwoty na następny miesiąc jeszcze nie istniała. Nie może być zatem mowy o zaistnieniu nowej okoliczności, wymaganej dla wszczęcia postępowania przez art. 240 par. 1 ust. 5 Ordynacji podatkowej. Organ podatkowy utrzymywał, że nowa okoliczność w sprawie miała miejsce, bo decyzja była deklaratywna - okoliczność istniała więc w chwili wydawania postanowienia, jedynie nie była ujawniona. Nie może obok decyzji ostatecznej funkcjonować postanowienie zarachowujące.


WSA w Łodzi oddalił skargę i stwierdził, że organ zaliczając podatek do zwrotu na poczet innych należności opiera się na informacjach z deklaracji składanej przez podatnika i nie bada zasadności zwrotu podatku. Za rzetelność deklaracji odpowiada podatnik i jest obciążony skutkami nierzetelnej deklaracji.

W przedstawionej sprawie wadliwość deklaracji nie była znana organowi w chwili wydawania postanowienia, a dopiero w momencie wydania deklaratoryjnej decyzji w sprawie przeniesienia. Wystąpiła wobec tego nowa okoliczność, dająca podstawę dla wznowienia postępowania.


Sygn. I SA/Łd 1868/06


Justyna Bielik

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK