| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Objęcie akcji pozwala zaoszczędzić na podatku

Objęcie akcji pozwala zaoszczędzić na podatku

Dzięki pracowniczym programom akcyjnym wiele osób może zapłacić od części swoich dochodów 19-proc. podatek zamiast 40-proc.


Celem pracowniczych programów akcyjnych jest przede wszystkim motywowanie i związanie z firmą kluczowych pracowników. Co prawda, podobny efekt można osiągnąć, przyznając tym pracownikom inne przywileje, np. podwyżki czy premie.


- Podlegają one jednak progresywnej skali podatkowej przewidzianej w ustawie o PIT - powiedziała Joanna Narkiewicz-Tarłowska podczas konferencji zorganizowanej przez PricewaterhouseCoopers.


W przypadku dobrze zarabiających pracowników każda kolejna podwyżka lub premia oznacza konieczność zastosowania 30-proc. lub nawet 40-proc. stawki PIT.


Szansę na uniknięcie tak wysokiego opodatkowania stwarzają pracownicze programy akcyjne. Polegają one np. na umożliwieniu pracownikom zakupu akcji nowych emisji. Chodzi o akcje spółki, w której osoby te są zatrudnione. Bardzo często pracownicy mogą nabywać takie papiery wartościowe na preferencyjnych warunkach. Osoby te jednak muszą być uprawnione do tego uchwałą walnego zgromadzenia.


Zgodnie z art. 24 ust. 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), dochód z takich akcji nie podlega opodatkowaniu w momencie ich objęcia. Podatek trzeba zapłacić dopiero po sprzedaży akcji. W dodatku uzyskany zysk traktowany jest jako dochód ze zbycia papierów wartościowych. Podlega więc 19-proc. PIT. Ważne, że takich dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych nie należy łączyć z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej. Osoby osiągające dochody m.in. z akcji muszą złożyć osobne zeznanie podatkowe na formularzu PIT-38.


Krzysztof Tomaszewski

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK