| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Objęcie akcji pozwala zaoszczędzić na podatku

Objęcie akcji pozwala zaoszczędzić na podatku

Dzięki pracowniczym programom akcyjnym wiele osób może zapłacić od części swoich dochodów 19-proc. podatek zamiast 40-proc.


Celem pracowniczych programów akcyjnych jest przede wszystkim motywowanie i związanie z firmą kluczowych pracowników. Co prawda, podobny efekt można osiągnąć, przyznając tym pracownikom inne przywileje, np. podwyżki czy premie.


- Podlegają one jednak progresywnej skali podatkowej przewidzianej w ustawie o PIT - powiedziała Joanna Narkiewicz-Tarłowska podczas konferencji zorganizowanej przez PricewaterhouseCoopers.


W przypadku dobrze zarabiających pracowników każda kolejna podwyżka lub premia oznacza konieczność zastosowania 30-proc. lub nawet 40-proc. stawki PIT.


Szansę na uniknięcie tak wysokiego opodatkowania stwarzają pracownicze programy akcyjne. Polegają one np. na umożliwieniu pracownikom zakupu akcji nowych emisji. Chodzi o akcje spółki, w której osoby te są zatrudnione. Bardzo często pracownicy mogą nabywać takie papiery wartościowe na preferencyjnych warunkach. Osoby te jednak muszą być uprawnione do tego uchwałą walnego zgromadzenia.


Zgodnie z art. 24 ust. 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), dochód z takich akcji nie podlega opodatkowaniu w momencie ich objęcia. Podatek trzeba zapłacić dopiero po sprzedaży akcji. W dodatku uzyskany zysk traktowany jest jako dochód ze zbycia papierów wartościowych. Podlega więc 19-proc. PIT. Ważne, że takich dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych nie należy łączyć z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej. Osoby osiągające dochody m.in. z akcji muszą złożyć osobne zeznanie podatkowe na formularzu PIT-38.


Krzysztof Tomaszewski

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK