| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Liczy się data uprawomocnienia orzeczenia

Liczy się data uprawomocnienia orzeczenia

Zeznanie podatkowe przy nabyciu majątku w drodze spadku należy złożyć w ciągu miesiąca od dnia uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.


NOWE PRAWO

Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn spadkobiercy mają obowiązek złożenia zeznania o nabyciu majątku w ciągu miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego. Ustalenie tego momentu jest zatem niezbędne do wyznaczenia terminu złożenia deklaracji w urzędzie skarbowym.

Anna Łuszcz, prawnik i ekspert podatkowy w Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Ślązak, Zapiór i Partnerzy (zrzeszona w Consortio LEX), wyjaśnia, iż w prawie cywilnym przewidziane są dwie formy dziedziczenia: ustawowe i testamentowe. Jednakże dla momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn nie ma znaczenia, w jakiej formie doszło do dziedziczenia.

- Obowiązek podatkowy w obu przypadkach nabycia w drodze dziedziczenia powstanie z chwilą przyjęcia spadku lub - gdy nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono pismem, którym jest orzeczenie sądu - z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia - mówi Anna Łuszcz. 

Dodaje, że moment przyjęcia spadku jest ustalany w oparciu o regulacje kodeksu cywilnego dotyczące złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Organy podatkowe wydają decyzję ustalającą podatek należny z tytułu nabycia spadku dopiero po zakończeniu postępowania spadkowego.

- Przyjąć zatem należy, że obowiązek podatkowy powstanie z chwilą uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku - przekonuje Anna Łuszcz.

Zwraca uwagę, że tylko w takiej sytuacji organy podatkowe mają pewność, kto faktycznie jest spadkobiercą.

- Zeznanie podatkowe należy złożyć w ciągu miesiąca od uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku - podsumowuje Anna Łuszcz.

Praktykę tę potwierdza Magdalena Kobos, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Krakowie. Wyjaśnia, że o nabyciu spadku ostatecznie rozstrzyga sąd wydając postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. W związku z tym miesięczny termin na złożenie zeznania liczony jest od momentu uprawomocnienia się orzeczenia sądu.

Podatnicy powinni najpierw uregulować kwestie spadkowe przed sądem, a dopiero później zadbać o rozliczenia z fiskusem

Magdalena Majkowska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Musolf

ekspert z zakresu podatków i ceł

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK