| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatnik składa PIT tam, gdzie mieszka

Podatnik składa PIT tam, gdzie mieszka

Podatnik powinien przesłać zeznanie podatkowe do urzędu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania w ostatnim dniu roku podatkowego.


Miejscem złożenia zeznania jest urząd skarbowy, którym kieruje właściwy dla podatnika naczelnik urzędu skarbowego. W przypadku osób fizycznych o właściwości urzędu decyduje miejsce zamieszkania. Może się jednak zdarzyć, że w trakcie roku podatkowego podatnik zmieni miejsce zamieszkania i przeprowadzi się z jednego miasta do innego, albo w obrębie jednego miasta z jednej dzielnicy do drugiej. W takich przypadkach podatnicy często nie mają pewności, do którego urzędu skarbowego wysłać zeznanie podatkowe: do poprzedniego czy do nowego. Rozstrzygają to przepisy. Wynika z nich, że PIT należy złożyć do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego.


Podobne zasady dotyczą małżonków. Jeśli wnoszą oni o łączne opodatkowanie dochodów, zeznanie trzeba złożyć do urzędu skarbowego ustalonego według miejsca zamieszkania małżonków w ostatnim dniu roku podatkowego. Jeżeli mąż i żona mieszkają oddzielnie, zeznanie należy przesłać do urzędu skarbowego ustalonego według miejsca zamieszkania jednego z małżonków. Wybór urzędu należy do małżonków.


Podatnicy ustalając właściwy dla siebie urząd skarbowy powinni jednak pamiętać, że miejsce zamieszkania nie zawsze jest tożsame z miejscem zameldowania. Mogą to być dwa różne miejsca. Miejsce zamieszkania to miejsce przebywania z zamiarem stałego pobytu.


PRZYKŁAD: WŁAŚCIWOŚĆ URZĘDU PO ZMIANIE ADRESU

Podatnik od urodzenia mieszka w Bydgoszczy. W listopadzie 2006 r. przeprowadził się na stałe do Torunia. Zeznanie podatkowe za 2006 rok powinien zatem przesłać już nie do urzędu skarbowego w Bydgoszczy, a w Toruniu. Będzie tak dlatego, że 31 grudnia 2006 r. miejscem zamieszkania podatnika był Toruń. Zmieniła się zatem właściwość urzędu skarbowego.


Anna Wojda

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK