| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatnik składa PIT tam, gdzie mieszka

Podatnik składa PIT tam, gdzie mieszka

Podatnik powinien przesłać zeznanie podatkowe do urzędu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania w ostatnim dniu roku podatkowego.


Miejscem złożenia zeznania jest urząd skarbowy, którym kieruje właściwy dla podatnika naczelnik urzędu skarbowego. W przypadku osób fizycznych o właściwości urzędu decyduje miejsce zamieszkania. Może się jednak zdarzyć, że w trakcie roku podatkowego podatnik zmieni miejsce zamieszkania i przeprowadzi się z jednego miasta do innego, albo w obrębie jednego miasta z jednej dzielnicy do drugiej. W takich przypadkach podatnicy często nie mają pewności, do którego urzędu skarbowego wysłać zeznanie podatkowe: do poprzedniego czy do nowego. Rozstrzygają to przepisy. Wynika z nich, że PIT należy złożyć do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego.


Podobne zasady dotyczą małżonków. Jeśli wnoszą oni o łączne opodatkowanie dochodów, zeznanie trzeba złożyć do urzędu skarbowego ustalonego według miejsca zamieszkania małżonków w ostatnim dniu roku podatkowego. Jeżeli mąż i żona mieszkają oddzielnie, zeznanie należy przesłać do urzędu skarbowego ustalonego według miejsca zamieszkania jednego z małżonków. Wybór urzędu należy do małżonków.


Podatnicy ustalając właściwy dla siebie urząd skarbowy powinni jednak pamiętać, że miejsce zamieszkania nie zawsze jest tożsame z miejscem zameldowania. Mogą to być dwa różne miejsca. Miejsce zamieszkania to miejsce przebywania z zamiarem stałego pobytu.


PRZYKŁAD: WŁAŚCIWOŚĆ URZĘDU PO ZMIANIE ADRESU

Podatnik od urodzenia mieszka w Bydgoszczy. W listopadzie 2006 r. przeprowadził się na stałe do Torunia. Zeznanie podatkowe za 2006 rok powinien zatem przesłać już nie do urzędu skarbowego w Bydgoszczy, a w Toruniu. Będzie tak dlatego, że 31 grudnia 2006 r. miejscem zamieszkania podatnika był Toruń. Zmieniła się zatem właściwość urzędu skarbowego.


Anna Wojda

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Federacja Konsumentów

Federacja Konsumentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »