| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dochody z tytułu sprzedaży akcji w celu ich umorzenia były nieopodatkowane

Dochody z tytułu sprzedaży akcji w celu ich umorzenia były nieopodatkowane

Dochody ze zbycia akcji nie są opodatkowane, pod warunkiem że akcje zostały nabyte przed 1 stycznia 2004 r.


Podatnik wystąpił do urzędu skarbowego o stwierdzenie nadpłaty w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych za 2005 rok z tytułu sprzedaży akcji w celu ich umorzenia. Wyjaśnił, że sprzedał 517 akcji funduszowi inwestycyjnemu w związku z ogłoszonym wezwaniem i zapłacił podatek. Podatnik wskazał, że akcje nabył przed 1 stycznia 2004 r. i nie była to sprzedaż w ramach działalności gospodarczej. Jego zdaniem w sprawie mają więc zastosowanie przepisy art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy o zmianie ustawy o PIT i niektórych innych ustaw z 12 listopada 2003 r.


Podatnik na tej podstawie uznał, że sprzedaż akcji nie była opodatkowana. Wystąpił do urzędu, zgodnie z art. 75 par. 1 Ordynacji podatkowej, o stwierdzenie nadpłaty. Przedstawił też dwie decyzje tego urzędu dotyczące sprzedaży akcji innym funduszom, z których wynikało, że sprzedaż akcji nie podlega opodatkowaniu.


Organ odmówił stwierdzenia nadpłaty. Uznał, że doszło do sprzedaży papierów wartościowych. Stwierdził, że w sprawie mają zastosowanie przepisy art. 24 ust. 5, art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT. Brak więc było podstaw do stwierdzenia nadpłaty. Podatnik odwołał się do izby skarbowej, która podtrzymała decyzję urzędu. Podkreśliła, że mają tu zastosowanie również art. 17 ust. 1 oraz 24 ust. 5 ustawy o PIT. Zgodnie z nimi dywidendy zalicza się do przychodów i są one opodatkowane. Zdaniem izby organ właściwie zastosował art. 17 ust. 1 oraz art. 30 ust. 1 pkt 4.


WSA po rozpoznaniu sprawy uchylił decyzje organów. Uznał, że do opodatkowania zbycia akcji stosuje się art. 19 ust. 1 ustawy o zmianie ustawy o PIT z 12 listopada 2003 r., jeżeli akcje te zostały nabyte przed 1 stycznia 2004 r.


Sygn. III SA/Wa 91/07


Łukasz Zalewski

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Krawczyk

Instruktor American Heart Association (pierwsza pomoc).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »