| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak ewidencjonować zysk i stratę

Jak ewidencjonować zysk i stratę

Strata poniesiona w roku obrotowym wykazywana jest po stronie debetowej konta Wynik finansowy. Po stronie kredytowej wykazywany jest zaś zysk.


Ustawa o rachunkowości na zatwierdzenie sprawozdania finansowego daje sześć miesięcy od dnia bilansowego. Zatwierdzenie sprawozdania jest niezbędnym warunkiem do tego, by spółka mogła podzielić osiągnięty w danym roku zysk lub pokryć poniesioną stratę. W przypadku jednostek zobowiązanych do badania sprawozdania finansowego jeszcze zanim zostanie ono zatwierdzone, biegły musi wydać o nim opinię. Może być to opinia z zastrzeżeniami lub bez zastrzeżeń. Otrzymanie negatywnej opinii lub odmowa jej wydania przez biegłego wyłącza możliwość podziału wyniku finansowego lub pokrycia straty z mocy prawa. Wynika to z art. 53 ust. 3 ustawy o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).


W sprawozdaniu finansowym osiągnięty w danym okresie wynik wykazywany jest w pasywach bilansu w pozycji A. VIII - Zysk (strata) netto. Wykazana wartość musi być zgodna z tą, która została ustalona w rachunku zysków i strat.


Ponieważ spółki osobowe nie są podatnikami podatku dochodowego (są nimi ich właściciele), w rachunku zysków i strat pozycje pokazujące wynik brutto i netto będą zawierały tę samą wartość. Natomiast w księgach rachunkowych osiągnięta przez spółkę strata będzie widniała na koncie Wynik finansowy po stronie Wn, zaś zysk po stronie Ma.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Agnieszka Pokojska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK