| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak ewidencjonować zysk i stratę

Jak ewidencjonować zysk i stratę

Strata poniesiona w roku obrotowym wykazywana jest po stronie debetowej konta Wynik finansowy. Po stronie kredytowej wykazywany jest zaś zysk.


Ustawa o rachunkowości na zatwierdzenie sprawozdania finansowego daje sześć miesięcy od dnia bilansowego. Zatwierdzenie sprawozdania jest niezbędnym warunkiem do tego, by spółka mogła podzielić osiągnięty w danym roku zysk lub pokryć poniesioną stratę. W przypadku jednostek zobowiązanych do badania sprawozdania finansowego jeszcze zanim zostanie ono zatwierdzone, biegły musi wydać o nim opinię. Może być to opinia z zastrzeżeniami lub bez zastrzeżeń. Otrzymanie negatywnej opinii lub odmowa jej wydania przez biegłego wyłącza możliwość podziału wyniku finansowego lub pokrycia straty z mocy prawa. Wynika to z art. 53 ust. 3 ustawy o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).


W sprawozdaniu finansowym osiągnięty w danym okresie wynik wykazywany jest w pasywach bilansu w pozycji A. VIII - Zysk (strata) netto. Wykazana wartość musi być zgodna z tą, która została ustalona w rachunku zysków i strat.


Ponieważ spółki osobowe nie są podatnikami podatku dochodowego (są nimi ich właściciele), w rachunku zysków i strat pozycje pokazujące wynik brutto i netto będą zawierały tę samą wartość. Natomiast w księgach rachunkowych osiągnięta przez spółkę strata będzie widniała na koncie Wynik finansowy po stronie Wn, zaś zysk po stronie Ma.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Agnieszka Pokojska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Sarek-Sadurska

Radca prawny w kancelarii Raczkowski Paruch sp.k. Posiada bogate doświadczenie we wszystkich obszarach indywidualnego i zbiorowego prawa pracy, w tym doświadczenie procesowe. Doradza klientom m.in. w procesach restrukturyzacyjnych, zwolnień grupowych oraz w sprawach związanych z zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, w tym w szczególności wyższej kadry menadżerskiej. Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Pantheon-Assas (Paris II). Laureatka nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za pracę magisterską. Związana z Kancelarią od 2007 r. Autorka publikacji w zakresie prawa pracy i prawa cywilnego m.in. w pracach pod redakcją prof. dr hab. M. Safjana i prof. dr hab. K. Pietrzykowskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK