| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Faktura VAT potwierdzi wydatki

Faktura VAT potwierdzi wydatki

Podatnik korzystający z ulgi internetowej może obniżyć dochód nawet o 760 zł. Aby odliczenie było skuteczne, potrzebna jest imienna faktura VAT dokumentująca wydatek.


Dokumentem niezbędnym do tego, by w rozliczeniu za 2006 rok skorzystać z ulgi internetowej jest faktura VAT. Bez względu jednak na to, ile podatnik wyda, w PIT odliczy nie więcej niż 760 zł. Jest to limit indywidualny. Oznacza to, że w przypadku małżonków czy współdomowników każdy może skorzystać ze swojego limitu. Musi jednak posiadać imienną fakturę VAT. W praktyce oznacza to, że jeżeli w rodzinie czy małżeństwie z ulgi będzie chciała skorzystać więcej niż jedna osoba, konieczne będzie zamówienie osobnych imiennych faktur dla każdego podatnika lub jednej faktury, ale na nazwiska wszystkich chcących skorzystać z odliczenia. W przeciwnym razie z odliczenia skorzysta tylko osoba wpisana na fakturze.


Zasada ta dotyczy zarówno małżonków, jak i domowników. Każdy z nich może pomniejszyć dochód, ale tylko o tyle, ile wydał, pamiętając przy tym, by nie przekroczyć limitu. Jeżeli na fakturze znajdą się nazwiska ojca i dziecka, a kwota za użytkowanie internetu to np. 1200 zł, będą musieli podzielić się ulgą.


Problemy z fakturą mogą mieć również osoby, które wynajmują mieszkania. Mimo że korzystają z internetu i ponoszą wydatki, odliczenie nie będzie im przysługiwało, jeśli faktura będzie wystawiana na nazwisko właściciela mieszkania.


Anna Wojda

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów Pałucki Trusiński Hermelin

Kompleksowa obsługa przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK