| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Faktura VAT potwierdzi wydatki

Faktura VAT potwierdzi wydatki

Podatnik korzystający z ulgi internetowej może obniżyć dochód nawet o 760 zł. Aby odliczenie było skuteczne, potrzebna jest imienna faktura VAT dokumentująca wydatek.


Dokumentem niezbędnym do tego, by w rozliczeniu za 2006 rok skorzystać z ulgi internetowej jest faktura VAT. Bez względu jednak na to, ile podatnik wyda, w PIT odliczy nie więcej niż 760 zł. Jest to limit indywidualny. Oznacza to, że w przypadku małżonków czy współdomowników każdy może skorzystać ze swojego limitu. Musi jednak posiadać imienną fakturę VAT. W praktyce oznacza to, że jeżeli w rodzinie czy małżeństwie z ulgi będzie chciała skorzystać więcej niż jedna osoba, konieczne będzie zamówienie osobnych imiennych faktur dla każdego podatnika lub jednej faktury, ale na nazwiska wszystkich chcących skorzystać z odliczenia. W przeciwnym razie z odliczenia skorzysta tylko osoba wpisana na fakturze.


Zasada ta dotyczy zarówno małżonków, jak i domowników. Każdy z nich może pomniejszyć dochód, ale tylko o tyle, ile wydał, pamiętając przy tym, by nie przekroczyć limitu. Jeżeli na fakturze znajdą się nazwiska ojca i dziecka, a kwota za użytkowanie internetu to np. 1200 zł, będą musieli podzielić się ulgą.


Problemy z fakturą mogą mieć również osoby, które wynajmują mieszkania. Mimo że korzystają z internetu i ponoszą wydatki, odliczenie nie będzie im przysługiwało, jeśli faktura będzie wystawiana na nazwisko właściciela mieszkania.


Anna Wojda

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Sztymelski

Specjalista z zakresu podatków i rachunkowości, księgowy w biurze rachunkowym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »