| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wniosek o zwrot podatku powinien zostać podpisany przez męża i żonę

Wniosek o zwrot podatku powinien zostać podpisany przez męża i żonę

Małżeński wniosek o zwrot VAT wymaga podpisu obojga małżonków. Ustalając kwotę zwrotu, mąż i żona powinni pamiętać o uwzględnieniu kwot wcześniej otrzymanych.


nowe prawo

Nowelizacja ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, która wejdzie w życie 6 marca, doprecyzowała wiele przepisów dotyczących małżeńskich wniosków o zwrot podatku od towarów i usług, a także wprowadziła do ustawy definicję małżonków. Z pojęcia tego wyłączone zostały osoby, w stosunku do których sąd orzekł separację.


Znowelizowane przepisy regulują zasady określania wysokości przysługującego osobie fizycznej limitu zwrotu w przypadku wcześniejszego otrzymania kwoty zwrotu przez nią lub jej małżonka. Katarzyna Mateja, prawnik, ekspert podatkowy w Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Ślązak, Zapiór i Partnerzy w Katowicach (zrzeszona w Consortio Lex), zwraca uwagę, że małżonkowie mają te same wspólne maksymalne limity zwrotu co indywidualne osoby fizyczne.


- Oznacza to, że jeżeli przed ślubem Jan Kowalski otrzymał już określoną kwotę zwrotu, to wnioskowaną obecnie z żoną kwotę musi pomniejszyć o tę uprzednio otrzymaną - mówi Katarzyna Mateja.


Tym samym, jeśli Jan Kowalski w czasie trwania związku małżeńskiego otrzymał kwotę zwrotu, a następnie się rozwiódł (lub orzeczono wobec niego separację), to wnioskowaną obecnie kwotę musi odpowiednio pomniejszyć o kwoty zwrotu otrzymane w czasie trwania związku małżeńskiego, i tak: o 50 proc., jeśli wcześniej składał wspólny wniosek z żoną lub o całą kwotę otrzymanego zwrotu, jeśli składał wtedy odrębny wniosek - wyjaśnia nasza rozmówczyni.


Kwota zwrotu powinna być liczona na moment poniesienia wydatków, a nie składania wniosku.


Małżonkowie ubiegający się o zwrot części wydatków na zakup materiałów budowlanych muszą pamiętać o kilku zasadach. Jak wyjaśnia Katarzyna Mateja, do czasu orzeczenia przez sąd rozwodu lub separacji małżonkowie, którzy ponosili wydatki na zakup materiałów budowlanych i posiadają faktury VAT, mogą raz w roku, nie później niż do 30 czerwca 2008 r. złożyć wniosek o zwrot VAT za materiały budowlane razem lub oddzielnie, wedle swojego uznania. Bez względu na sposób złożenia wniosku oboje małżonkowie będą musieli na każdym z nich złożyć swoje podpisy.


- Trzeba pamiętać, że odrębne wnioski spowodują weryfikację ich przed organem podatkowym osobno względem żony, a osobno względem męża, czego uniknie się, składając wspólny wniosek - radzi Katarzyna Mateja.


Jeśli mąż złoży odrębny wniosek o zwrot i to do innego urzędu skarbowego niż żona, wówczas będzie musiał pisemnie poinformować o tym fakcie urząd skarbowy żony - podkreśla nasza rozmówczyni.


W przypadku, gdy wypłata zwrotu ma nastąpić za pośrednictwem banku, małżonkowie składający wspólny wniosek powinni podać numer rachunku obojga lub jednego z nich.


Warto starannie wypełnić wniosek, gdyż znowelizowane przepisy dopuszczają zwrot kwoty podatku bez konieczności wydawania decyzji, jeżeli jego prawidłowość nie budzi wątpliwości. Przypomnijmy, że prawo do ubiegania się o zwrot VAT mają osoby fizyczne, które w okresie od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2007 r. poniosły wydatki na zakup materiałów budowlanych związanych z inwestycją mieszkaniową, na które po 30 kwietnia 2004 r. stawka VAT wzrosła z 7 do 22 proc.


6 marca
wejdzie w życie nowelizacja ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Magdalena Majkowska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK