| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wniosek o zwrot podatku powinien zostać podpisany przez męża i żonę

Wniosek o zwrot podatku powinien zostać podpisany przez męża i żonę

Małżeński wniosek o zwrot VAT wymaga podpisu obojga małżonków. Ustalając kwotę zwrotu, mąż i żona powinni pamiętać o uwzględnieniu kwot wcześniej otrzymanych.


nowe prawo

Nowelizacja ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, która wejdzie w życie 6 marca, doprecyzowała wiele przepisów dotyczących małżeńskich wniosków o zwrot podatku od towarów i usług, a także wprowadziła do ustawy definicję małżonków. Z pojęcia tego wyłączone zostały osoby, w stosunku do których sąd orzekł separację.


Znowelizowane przepisy regulują zasady określania wysokości przysługującego osobie fizycznej limitu zwrotu w przypadku wcześniejszego otrzymania kwoty zwrotu przez nią lub jej małżonka. Katarzyna Mateja, prawnik, ekspert podatkowy w Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Ślązak, Zapiór i Partnerzy w Katowicach (zrzeszona w Consortio Lex), zwraca uwagę, że małżonkowie mają te same wspólne maksymalne limity zwrotu co indywidualne osoby fizyczne.


- Oznacza to, że jeżeli przed ślubem Jan Kowalski otrzymał już określoną kwotę zwrotu, to wnioskowaną obecnie z żoną kwotę musi pomniejszyć o tę uprzednio otrzymaną - mówi Katarzyna Mateja.


Tym samym, jeśli Jan Kowalski w czasie trwania związku małżeńskiego otrzymał kwotę zwrotu, a następnie się rozwiódł (lub orzeczono wobec niego separację), to wnioskowaną obecnie kwotę musi odpowiednio pomniejszyć o kwoty zwrotu otrzymane w czasie trwania związku małżeńskiego, i tak: o 50 proc., jeśli wcześniej składał wspólny wniosek z żoną lub o całą kwotę otrzymanego zwrotu, jeśli składał wtedy odrębny wniosek - wyjaśnia nasza rozmówczyni.


Kwota zwrotu powinna być liczona na moment poniesienia wydatków, a nie składania wniosku.


Małżonkowie ubiegający się o zwrot części wydatków na zakup materiałów budowlanych muszą pamiętać o kilku zasadach. Jak wyjaśnia Katarzyna Mateja, do czasu orzeczenia przez sąd rozwodu lub separacji małżonkowie, którzy ponosili wydatki na zakup materiałów budowlanych i posiadają faktury VAT, mogą raz w roku, nie później niż do 30 czerwca 2008 r. złożyć wniosek o zwrot VAT za materiały budowlane razem lub oddzielnie, wedle swojego uznania. Bez względu na sposób złożenia wniosku oboje małżonkowie będą musieli na każdym z nich złożyć swoje podpisy.


- Trzeba pamiętać, że odrębne wnioski spowodują weryfikację ich przed organem podatkowym osobno względem żony, a osobno względem męża, czego uniknie się, składając wspólny wniosek - radzi Katarzyna Mateja.


Jeśli mąż złoży odrębny wniosek o zwrot i to do innego urzędu skarbowego niż żona, wówczas będzie musiał pisemnie poinformować o tym fakcie urząd skarbowy żony - podkreśla nasza rozmówczyni.


W przypadku, gdy wypłata zwrotu ma nastąpić za pośrednictwem banku, małżonkowie składający wspólny wniosek powinni podać numer rachunku obojga lub jednego z nich.


Warto starannie wypełnić wniosek, gdyż znowelizowane przepisy dopuszczają zwrot kwoty podatku bez konieczności wydawania decyzji, jeżeli jego prawidłowość nie budzi wątpliwości. Przypomnijmy, że prawo do ubiegania się o zwrot VAT mają osoby fizyczne, które w okresie od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2007 r. poniosły wydatki na zakup materiałów budowlanych związanych z inwestycją mieszkaniową, na które po 30 kwietnia 2004 r. stawka VAT wzrosła z 7 do 22 proc.


6 marca
wejdzie w życie nowelizacja ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Magdalena Majkowska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK