| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatnik nie musi składać wniosku

Podatnik nie musi składać wniosku

Jeżeli zwolnienia czy też ulgi wynikają z uchwały rady gminy, podatnik nie ma obowiązku występować z wnioskiem o ich przyznanie.


Spółka zwróciła się do burmistrza, jako organu podatkowego pierwszej instancji, z wnioskiem o udzielenie ulgi w podatku od nieruchomości. W uzasadnieniu wskazała na treść uchwały rady gminy, zawierającej takie zwolnienie w razie nabycia nieruchomości od syndyka masy upadłościowej i spełnienia innych wskazanych w uchwale warunków. Burmistrz odmówił, ale decyzja ta została w wyniku wniesionego przez spółkę odwołania uchylona. Burmistrz umorzył postępowanie, zaś organ drugiej instancji utrzymał tę decyzję w mocy.


Spółka wniosła skargę do WSA. Wskazała, że spełniła warunki wskazane w uchwale rady gminy, nie było więc postawy dla odmówienia jej prośbie. WSA w Łodzi uchylił decyzję ze względu na jej błędne uzasadnienie, wskazując jednocześnie, że samo rozstrzygnięcie organu drugiej instancji było merytorycznie prawidłowe, zaś wniosek podatnika nieuzasadniony. Z kolei w wyniku wniesionej przez organ skargi kasacyjnej, NSA uchylił ten wyrok uznając, że skoro rozstrzygnięcie decyzji jest prawidłowe, to nie można jej uchylić ze względu na błędne uzasadnienie.


WSA w Łodzi, ponownie rozpoznając sprawę, skargę oddalił i orzekł, że umorzenie postępowania było jak najbardziej zasadne. Jeżeli zwolnienie czy też ulga wynikają z uchwały rady gminy, podatnik nie ma obowiązku występować z wnioskiem o ich przyznanie. Jeżeli uznaje, że spełnia warunki zastosowania ulgi, to ją stosuje, organ zaś interweniuje dopiero w razie uznania, że ulga nie przysługuje. Wydaje wówczas decyzję określającą prawidłową wysokość podatku i wskazuje podstawy niemożności zastosowania danej ulgi.


Sygn. I SA/Łd 1924/06


Justyna BielikPolecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Nasz Świat

Portal dla Polaków we Włoszech

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK