| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatnik nie musi składać wniosku

Podatnik nie musi składać wniosku

Jeżeli zwolnienia czy też ulgi wynikają z uchwały rady gminy, podatnik nie ma obowiązku występować z wnioskiem o ich przyznanie.


Spółka zwróciła się do burmistrza, jako organu podatkowego pierwszej instancji, z wnioskiem o udzielenie ulgi w podatku od nieruchomości. W uzasadnieniu wskazała na treść uchwały rady gminy, zawierającej takie zwolnienie w razie nabycia nieruchomości od syndyka masy upadłościowej i spełnienia innych wskazanych w uchwale warunków. Burmistrz odmówił, ale decyzja ta została w wyniku wniesionego przez spółkę odwołania uchylona. Burmistrz umorzył postępowanie, zaś organ drugiej instancji utrzymał tę decyzję w mocy.


Spółka wniosła skargę do WSA. Wskazała, że spełniła warunki wskazane w uchwale rady gminy, nie było więc postawy dla odmówienia jej prośbie. WSA w Łodzi uchylił decyzję ze względu na jej błędne uzasadnienie, wskazując jednocześnie, że samo rozstrzygnięcie organu drugiej instancji było merytorycznie prawidłowe, zaś wniosek podatnika nieuzasadniony. Z kolei w wyniku wniesionej przez organ skargi kasacyjnej, NSA uchylił ten wyrok uznając, że skoro rozstrzygnięcie decyzji jest prawidłowe, to nie można jej uchylić ze względu na błędne uzasadnienie.


WSA w Łodzi, ponownie rozpoznając sprawę, skargę oddalił i orzekł, że umorzenie postępowania było jak najbardziej zasadne. Jeżeli zwolnienie czy też ulga wynikają z uchwały rady gminy, podatnik nie ma obowiązku występować z wnioskiem o ich przyznanie. Jeżeli uznaje, że spełnia warunki zastosowania ulgi, to ją stosuje, organ zaś interweniuje dopiero w razie uznania, że ulga nie przysługuje. Wydaje wówczas decyzję określającą prawidłową wysokość podatku i wskazuje podstawy niemożności zastosowania danej ulgi.


Sygn. I SA/Łd 1924/06


Justyna Bielikreklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bogacz Bartoszewicz Kancelaria Radców Prawnych

Obsługa prawna klientów indywidualnych i przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »