| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatnik wyśle PIT do starego urzędu

Podatnik wyśle PIT do starego urzędu

Jeśli podatnik zmienił miejsce zamieszkania po 1 stycznia 2007 r., PIT za 2006 rok prześle do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania w dniu 31 grudnia 2006 r.


Dla ustalenia, do którego urzędu skarbowego podatnik będący osobą fizyczną powinien złożyć zeznanie roczne, decydujące znaczenie ma miejsce zamieszkania. Co do zasady PIT z rozliczeniem rocznym należy złożyć do urzędu skarbowego, którym kieruje właściwy dla podatnika naczelnik urzędu skarbowego. Będzie to urząd skarbowy właściwy według miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego. Dlatego, nawet jeśli zdarzy się, że podatnik w ostatnich dniach poprzedniego roku zmienił miejsce zamieszkania, które powoduje zmianę właściwości naczelnika urzędu skarbowego, powinien złożyć zeznanie do nowego urzędu.


Jeśli zaś podatnik przeprowadził się po 1 stycznia 2007 r., PIT składa w dotychczasowym urzędzie skarbowym. Dodatkowo musi pamiętać, by dokonać zgłoszenia aktualizacyjnego za pomocą formularza NIP-3. Jest on przeznaczony do aktualizacji danych osobowych, zwłaszcza jeśli w ciągu roku podatkowego, za który się rozlicza, nastąpiła zmiana, na przykład podatnik zawarł związek małżeński (zmiana nazwiska), miała miejsce przeprowadzka powodująca zmianę adresu zamieszkania lub też wymiana dowodu osobistego. NIP-3 należy złożyć w ciągu 30 dni od dnia kiedy nastąpiła zmiana danych.


Edyta Wereszczyńska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK