| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wynagrodzenia będą zależeć od osiągniętych wyników

Wynagrodzenia będą zależeć od osiągniętych wyników

Poziom wynagrodzeń w służbie cywilnej ma zależeć od wypełnianych zadań i osiąganych rezultatów pracy. Ocenę przebiegu procesu wartościowania stanowisk ma zapewnić audyt wewnętrzny.


Wykonanie audytu wewnętrznego może być zlecone między innymi na wniosek prezesa Rady Ministrów. Takie uprawnienia premier uzyskał po nowelizacji ustawy z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych, która obowiązuje od 29 grudnia 2006 r.


Z informacji, którą Gazeta Prawna uzyskała z Centrum Informacyjnego Rządu (CIR) wynika, że pierwsze zadanie audytowe będzie dotyczyło zagadnień z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi w służbie cywilnej. Można będzie w związku z tym skorzystać z art. 8a ustawy o służbie cywilnej, zgodnie z którym minister finansów, na wniosek szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zleca wykonanie audytu wewnętrznego w zakresie zadań wynikających z ustawy.


Według CIR jednym z najpoważniejszych zadań wynikających z tej ustawy jest określenie przez premiera zasad, według których zostanie przeprowadzone wartościowanie stanowisk urzędniczych w służbie cywilnej (art. 54 ustawy o służbie cywilnej). Wartościowanie stanowisk jest niezbędną przesłanką opracowania systemowej reformy zarządzania finansowego służbą publiczną. Sprowadza się to do uzależnienia poziomu wynagrodzeń poszczególnych grup urzędniczych oraz indywidualnych osób od zobiektywizowanych i sklasyfikowanych kryteriów w stosunku do wypełnianych przez nich zadań i osiąganych rezultatów pracy - wyjaśnia Centrum Informacyjne Rządu.


Zadanie to będzie realizowane etapami. Pierwszy rozpocznie się już wczesną wiosną. Ma on na celu uzyskanie precyzyjnego obrazu administracji według przyjętych kryteriów i pozyskanie informacji do oszacowania skutków finansowych planowanych zmian.

Drugi etap planowany jest na jesień 2007 r. Wtedy zostanie zlecone przeprowadzenie zadania audytowego, polegającego na ocenie przebiegu procesu wartościowania stanowisk. Będzie realizowane w poszczególnych jednostkach pod kierownictwem dyrektorów generalnych odpowiedzialnych za prowadzenie polityki kadrowej w swoich urzędach.


Podstawa prawna:

- Ustawa z 8 grudnia 2006 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 249, poz. 1832).


Agnieszka Pokojska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK