| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zagraniczny dostawca nie płaci akcyzy

Zagraniczny dostawca nie płaci akcyzy

Obowiązek podatkowy u zarejestrowanego handlowca powstaje w momencie nabycia zharmonizowanych wyrobów akcyzowych wysyłanych do Polski.


Zgodnie z ogólną zasadą w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego obowiązek podatkowy powstaje z dniem otrzymania wyrobów akcyzowych, nie później jednak niż z dniem otrzymania faktury dokumentującej nabycie. Wyjątek w tym zakresie przewiduje m.in. art. 39 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 29, poz. 257 z późn. zm.) regulujący powstanie obowiązku podatkowego w wewnątrzwspólnotowym nabyciu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy przez zarejestrowanego handlowca.


Powstaje on z dniem nabycia wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, przy czym za datę nabycia uważa się dzień, w którym wyroby te zostały wprowadzone na miejsce ich odbioru określone w zezwoleniu. Podobną konstrukcję przyjęto dla niezarejestrowanego handlowca (art. 42 ust. 2 ustawy).


Dzięki przyjęciu takiego rozwiązania podmiot prowadzący skład podatkowy w innym państwie członkowskim, wysyłający do Polski wyroby akcyzowe zharmonizowane, nie płaci akcyzy. Podatek uiszcza podmiot, który wprowadza te wyroby do konsumpcji, czyli zarejestrowany lub niezarejestrowany handlowiec. Zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy, a tym samym powstanie obowiązku podatkowego następuje w momencie odbioru wyrobów akcyzowych, wyprowadzanych ze składu podatkowego w innym państwie UE, przez zarejestrowanego lub niezarejestrowanego handlowca w Polsce.


Magdalena Majkowska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK