| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zagraniczny dostawca nie płaci akcyzy

Zagraniczny dostawca nie płaci akcyzy

Obowiązek podatkowy u zarejestrowanego handlowca powstaje w momencie nabycia zharmonizowanych wyrobów akcyzowych wysyłanych do Polski.


Zgodnie z ogólną zasadą w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego obowiązek podatkowy powstaje z dniem otrzymania wyrobów akcyzowych, nie później jednak niż z dniem otrzymania faktury dokumentującej nabycie. Wyjątek w tym zakresie przewiduje m.in. art. 39 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 29, poz. 257 z późn. zm.) regulujący powstanie obowiązku podatkowego w wewnątrzwspólnotowym nabyciu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy przez zarejestrowanego handlowca.


Powstaje on z dniem nabycia wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, przy czym za datę nabycia uważa się dzień, w którym wyroby te zostały wprowadzone na miejsce ich odbioru określone w zezwoleniu. Podobną konstrukcję przyjęto dla niezarejestrowanego handlowca (art. 42 ust. 2 ustawy).


Dzięki przyjęciu takiego rozwiązania podmiot prowadzący skład podatkowy w innym państwie członkowskim, wysyłający do Polski wyroby akcyzowe zharmonizowane, nie płaci akcyzy. Podatek uiszcza podmiot, który wprowadza te wyroby do konsumpcji, czyli zarejestrowany lub niezarejestrowany handlowiec. Zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy, a tym samym powstanie obowiązku podatkowego następuje w momencie odbioru wyrobów akcyzowych, wyprowadzanych ze składu podatkowego w innym państwie UE, przez zarejestrowanego lub niezarejestrowanego handlowca w Polsce.


Magdalena Majkowska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

HRM partners

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK