| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dla każdego podatku jest inne konto

Dla każdego podatku jest inne konto

Podatnicy wpłacają do urzędu skarbowego podatki na właściwe konto, inne dla każdego podatku. Jeśli pomylą rachunek i wpłatę PIT przekażą na konto VAT, nie spotka ich żadna kara.


Jeśli w wyniku wypełnienia i złożenia zeznania rocznego PIT okaże się, że podatnik zobowiązany jest do dokonania wpłaty podatku, musi jej dokonać na rachunek właściwego urzędu skarbowego - właściwego do rozliczenia podatnika. Jak, na prośbę GP, wyjaśniła Izba Skarbowa w Olsztynie, w przypadku składania zeznania rocznego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2006 rok właściwym jest urząd skarbowy, na którego terenie działania podatnik mieszkał w dniu 31 grudnia 2006 r.


Czas na rozliczenie


Krystyna Arciszewska z Izby Skarbowej w Olsztynie przypomniała, że podatnicy powinni pamiętać, by wpłatę podatku zrealizować nie później niż 30 kwietnia 2007 r. Wpłata nie musi jednak nastąpić tego samego dnia, co złożenie zeznania rocznego do urzędu skarbowego.

- Zeznanie roczne PIT może zostać złożone dowolnego dnia w okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia 2007 r. Tym samym, jeśli nawet podatnik złoży swoje zeznanie w urzędzie skarbowym już na początku stycznia 2007 r. i wynikać będzie z niego kwota do zapłaty, to wpłaty na rachunek właściwego urzędu skarbowego może dokonać nawet 30 kwietnia 2007 r. - wskazała nasza rozmówczyni.

Jednocześnie dodała, że numery rachunków bankowych urzędów skarbowych można uzyskać bezpośrednio w urzędach skarbowych. Można również szukać ich na stronach internetowych (w tym na stronach Biuletynu Informacji Publicznej) tych urzędów.


Termin na wpłatę


Magdalena Mucha-Prymas, menedżer podatkowy w BDO Numerica, tłumaczyła w rozmowie z nami, że obowiązek uiszczenia podatku w odpowiedniej wysokości oraz w oznaczonym terminie wynika z jego przymusowego charakteru. Warunkiem prawidłowego wypełnienia zobowiązania podatkowego jest uregulowanie go we właściwym czasie.

- W sytuacji kiedy termin nie zostaje dochowany, świadczenie zostaje spełnione nienależycie lub nie zostaje spełnione wcale. Gdy podatnik jest sam zobowiązany do obliczenia i wpłaty podatku (w tym zaliczek na podatek), terminem płatności jest ostatni dzień, w którym wpłata powinna nastąpić - argumentowała Magdalena Mucha-Prymas.

Jej zdaniem zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) za termin dokonania zapłaty za pomocą przelewu bankowego uznaje się dzień obciążenia rachunku bankowego podatnika. Jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu wolnym od pracy.


Pomyłka bez sankcji


Zdaniem eksperta BDO Numerica, jeżeli w momencie wpłaty podatnik pomyli konto, tzn. przykładowo CIT wpłaci na konto wyznaczone do wpłat dla VAT, nie spowoduje to dla niego żadnych negatywnych konsekwencji. W przypadku kiedy podatnik zorientuje się o tym fakcie sam, zasadne byłoby wystosowanie do urzędu skarbowego wniosku o przeksięgowanie takiej wpłaty.

- Z praktyki wynika, że również w przypadku gdy urząd skarbowy zwróci się do podatnika z żądaniem uregulowania zaległości podatkowej, a podatnik udowodni, że pieniądze zostały przelane w odpowiednim terminie jednak na konto innego podatku, złożenie odpowiedniego wniosku rozwiązuje problem i nie powoduje dodatkowych konsekwencji - podkreśliła nasza rozmówczyni.

Radziła także, że aby ustrzec się niepotrzebnych problemów związanych z niepoprawnym zaksięgowaniem wpłaty podatnik powinien pamiętać o zamieszczeniu na poleceniu przelewu wszystkich niezbędnych danych, uwzględniając w szczególności właściwy numer rachunku bankowego, NIP oraz rodzaj podatku, w ramach którego zobowiązanie zamierza uregulować.


Ważne!

Wykaz wszystkich rachunków bankowych urzędów skarbowych dla poszczególnych podatków można znaleźć w obwieszczeniu ministra finansów z dnia 30 grudnia 2005 r. w sprawie wykazu numerów rachunków bankowych urzędów skarbowych (Dz.Urz. MF nr 16, poz. 135 z późn. zm.).

Ewa Matyszewska

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Artowicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK