REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

SD-Z1, czyli nie zawsze urzędnik ma rację

REKLAMA

Wypełnili nawet specjalny formularz SD-Z1. A nie jest to łatwe, bo ów druk liczy aż cztery strony, w dodatku trzeba na nich szczegółowo opisać to, co się dostało - ile ma metrów, ile jest warte na rynku, gdzie jest położone itp. Pół biedy, gdy chodzi o pieniądze, ale już opisywanie mieszkania, czy gospodarstwa rolnego...

Tak czy inaczej, formularze zostały wypełnione i wydawało się, że zwolnienie podatkowe jest tuż-tuż. Wszak to zgłoszenie to czysta formalność. Ale nie. Fiskus odrzucił formularze SD-Z1. To znaczy ten jeden fiskus. Urzędnik. Uznał, że SD-Z1 przeznaczony jest dla darczyńców i to oni powinni składać ten druk w swoich urzędach. - Jak to? - próbowali oponować petenci. - Przecież jeśli nie zawiadomimy urzędu o darowiźnie, będziemy musieli płacić podatek. Czytaliśmy o tym w "Gazecie" - tłumaczyli. Fiskus był nieprzejednany. Z pogardą odrzucił "gazetowy" argument. Ktoś zapytał jeszcze, po co właściwie darczyńca miałby składać SD-Z1, skoro jemu i tak podatek nie grozi. - Bo wtedy urząd będzie mógł zapytać darczyńcę, skąd miał pieniądze na darowiznę - wyjaśnił rezolutnie urzędnik i zatarł ręce.

Sęk w tym, że nawet jeśli formularz SD-Z1 złoży obdarowany, to urząd będzie miał informacje o darczyńcy. Niemal pół strony tego druku poświęcone jest właśnie jemu. Trzeba tu podać dane identyfikujące darczyńcę (NIP, PESEL, imię, nazwisko, datę urodzenia, imiona rodziców i adres zamieszkania, a w przypadku, gdy darczyńcą jest firma, NIP, REGON, nazwę i adres siedziby). W razie potrzeby fiskus dotrze więc do niego bez najmniejszego trudu.

Fiskus (jeden) był jednak najwyraźniej innego zdania. Petenci odeszli z kwitkiem. Bez zwolnienia (od podatku).

Przepisy są nowe, a urzędnik pewnie zmęczony (choć petenci twierdzili, że "sympatyczny, w przeciwieństwie do siedzącej obok naburmuszonej paniusi, którą wszyscy omijali szerokim łukiem"), bo na jego barki politycy nakładają wciąż to nowe obowiązki, i słabo opłacany. Może nie miał czasu przeczytać ustawy (o podatku od spadków i darowizn). - W artykule 1 ust. 1 tej ustawy wyraźnie jest napisane, że podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych m.in. w drodze darowizny. Podatek płaci obdarowany. Ale jeśli dostał darowiznę [wyższą od 9637 zł] od członka najbliższej rodziny i zgodnie z artykułem 4a ust 1. zgłosi tę darowiznę naczelnikowi urzędu skarbowego na formularzu SD-Z1, to będzie zwolniony od podatku - usłyszeliśmy w Krajowej Informacji Podatkowej. I jeszcze (aż strach cytować): - To pewne. Urzędnik absolutnie nie miał racji.

No nie miał. A wystarczyło, żeby rzucił urzędniczym okiem na pierwszą stronę formularza SD-Z1. Na samej górze chyba wszystkich formularzy podatkowych jest informacja, kto powinien je składać. Tu też jest: "Składający: nabywcy rzeczy i praw majątkowych (...)".

Urzędnik okiem nie rzucił i petentów wyrzucił. Teraz przyjdą znowu. A fiskus (jeden?) będzie się chyba wstydził.

Piotr Skwirowski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazeta.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    Inflacja 2024. Skokowy wzrost w kwietniu poza górną granicę celu inflacyjnego. Prognoza eksperta

    W marcu 2024 r. inflacja będzie najniższa w całym roku. A już w kwietniu nastąpi skokowy wzrost inflacji, która znajdzie się poza górną granicą celu. Taką prognozę przedstawił ekspert Konfederacji Lewiatan, Mariusz Zielonka. 

    Obligacje skarbowe 2024. Drastyczna obniżka oprocentowania od marca i kwietnia

    Inflacja w Polsce obniża się tak szybko, że jeszcze rok temu wydawało się to niemal nieprawdopodobne. Większość osób to cieszy, ale nie wszystkich. Hamująca inflacja to informacja, która może rozsierdzić osoby posiadające w portfelu detaliczne obligacje skarbowe. W skrajnym przypadku kwietniowa aktualizacja oprocentowania może doprowadzić do spadku stawki z prawie 20% do niewiele ponad 4%. 

    REKLAMA