| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Tracimy VAT od organizacji targów

Tracimy VAT od organizacji targów

Polska traci wpływy do budżetu i skazuje własnych przedsiębiorców na nierówną konkurencję z firmami z innych krajów Unii Europejskiej. Wszystko za sprawą niekorzystnych przepisów VAT dotyczących usług targowych.


Ministerstwo Finansów uważa, że usługi takie powinny być opodatkowane w kraju, w którym znajduje się nieruchomość. Jeśli więc wystawa odbywa się w Polsce, a wystawcą jest Niemiec, podatek zapłaci w Niemczech, a nie w Polsce. Stanowisko resortu finansów tym bardziej dziwi, że nawet przepisy unijne pozwalają na opodatkowanie usług targowych w miejscu świadczenia. Polska powinna więc zmienić prawo, tak aby było korzystne zarówno dla budżetu, jak i dla polskich firm.


Niejasne interpretacje

komentuje Bogdan ŚwiąderRozliczanie VAT nie jest prostą sprawą. Interpretacje ministerialne związane z tym podatkiem często są niejasne i zagmatwane, tak jak sam VAT. Wykładnia przepisów w dużej części sprowadzała się do korzyści budżetowych. W przypadku stanowiska Ministerstwa Finansów w sprawie opodatkowania VAT usług organizacji targów mamy sytuację odwrotną. Resort poprzez uznanie, że miejscem świadczenia takich usług jest miejsce odbywających się targów, zrezygnował z pobierania VAT od polskich podatników, którzy uczestniczą w targach zagranicznych. Z kolei nałożył VAT na usługi takich targów organizowanych w Polsce, których koszt ponoszą podmioty zagraniczne. Nie wiadomo, czy interpretacja taka ma na celu ulżenie doli polskich podatników, czy też jest to efekt zagubienia przy wykładni przepisów.Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bożena Radzikowska

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK