| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Tracimy VAT od organizacji targów

Tracimy VAT od organizacji targów

Polska traci wpływy do budżetu i skazuje własnych przedsiębiorców na nierówną konkurencję z firmami z innych krajów Unii Europejskiej. Wszystko za sprawą niekorzystnych przepisów VAT dotyczących usług targowych.


Ministerstwo Finansów uważa, że usługi takie powinny być opodatkowane w kraju, w którym znajduje się nieruchomość. Jeśli więc wystawa odbywa się w Polsce, a wystawcą jest Niemiec, podatek zapłaci w Niemczech, a nie w Polsce. Stanowisko resortu finansów tym bardziej dziwi, że nawet przepisy unijne pozwalają na opodatkowanie usług targowych w miejscu świadczenia. Polska powinna więc zmienić prawo, tak aby było korzystne zarówno dla budżetu, jak i dla polskich firm.


Niejasne interpretacje

komentuje Bogdan ŚwiąderRozliczanie VAT nie jest prostą sprawą. Interpretacje ministerialne związane z tym podatkiem często są niejasne i zagmatwane, tak jak sam VAT. Wykładnia przepisów w dużej części sprowadzała się do korzyści budżetowych. W przypadku stanowiska Ministerstwa Finansów w sprawie opodatkowania VAT usług organizacji targów mamy sytuację odwrotną. Resort poprzez uznanie, że miejscem świadczenia takich usług jest miejsce odbywających się targów, zrezygnował z pobierania VAT od polskich podatników, którzy uczestniczą w targach zagranicznych. Z kolei nałożył VAT na usługi takich targów organizowanych w Polsce, których koszt ponoszą podmioty zagraniczne. Nie wiadomo, czy interpretacja taka ma na celu ulżenie doli polskich podatników, czy też jest to efekt zagubienia przy wykładni przepisów.reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Zemła

Dyrektor ds. rozwoju Equity Investments S.A. Ekspert w dziedzinie usług profesjonalnych i outsourcingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »