| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Organ celny pobierze zabezpieczenie

Organ celny pobierze zabezpieczenie

W przypadku rozliczania VAT w deklaracji VAT-7 organy celne będą pobierały zabezpieczenie.


ZMIANA PRAWA


Znajdujący się w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o VAT przewiduje m.in. wprowadzenie możliwości wykazywania podatku należnego z tytułu importu towarów bezpośrednio w deklaracji podatkowej bez konieczności uiszczania go w urzędzie celnym.


Zmiana ta spowoduje uproszczenie rozliczeń podatku przez tych importerów.


- Rozliczenie to będzie co do zasady analogiczne jak przy transakcjach wewnątrzwspólnotowych i stanowić będzie znaczne odciążenie importerów. Efektem wprowadzenia zmian będzie brak obowiązku dokonywania fizycznej zapłaty VAT z tytułu importu towarów - wyjaśniła Gazecie Prawnej Małgorzata Breda, doradca podatkowy z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej.


Podatnik będzie zobowiązany do pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu celnego oraz naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze rozliczania podatku w deklaracji VAT w terminie do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego będzie stosował takie rozliczenie.


- Podobnie należało będzie się zachować w sytuacji, gdy będziemy rezygnować z takiego sposobu rozliczeń. W przypadku rozliczania VAT w deklaracji VAT-7 organy celne będą pobierać zabezpieczenie w wysokości równej kwocie nieuiszczonego VAT - podkreśliła Małgorzata Breda.


Krzysztof Tomaszewski

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK