| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak wprowadzić środek trwały do ksiąg rachunkowych

Jak wprowadzić środek trwały do ksiąg rachunkowych

Aby składnik majątku mógł figurować w ewidencji księgowej jako środek trwały, musi być kompletny, zdatny do użytku i wykorzystywany na potrzeby jednostki.


Zakwalifikowanie składnika majątku w księgach rachunkowych jako środka trwałego zależy od spełnienia warunków określonych w ustawie z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.). Konieczne jest, aby przewidywalny okres jego użytkowania był dłuższy niż rok. Ponadto musi on być kompletny, zdatny do użytku i wykorzystywany na potrzeby firmy.


W praktyce będzie to oznaczać, że np. kupiona maszyna produkcyjna, która wymaga instalacji, nie będzie mogła figurować w księgach jako środek trwały (lecz środek trwały w budowie). Nie będzie nim też budynek nabyty z myślą o przyszłym wzroście jego wartości, czyli z przyczyn niezwiązanych z działalnością statutową firmy (będzie inwestycją).


Ważnym elementem jest ustalenie wartości w jakiej powinien środek trwały być wprowadzony do ewidencji. Będzie ona uzależniona od tego, czy został on wytworzony we własnym zakresie, otrzymany w formie aportu lub darowizny czy nabyty odpłatnie. W przypadku odpłatnego nabycia wartością początkową będzie tzw. cena nabycia. Nie jest ona jednak równoznaczna z ceną zakupu. Obejmuje również inne koszty poniesione w związku z zakupem, takie jak: koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, opłaty notarialne, skarbowe. Wartość początkową w tym przypadku powiększają także koszty obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu nabycia środka trwałego, np.: różnice kursowe, prowizje, odsetki, koszty ustanowienia zabezpieczenia. Cena nabycia nie obejmuje natomiast VAT, jeżeli można było go odliczyć.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Agnieszka Pokojska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Bielicka

Prawnik, specjalista w zakresie prawa konsumenckiego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK