| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Darowizny nie wpisujemy w PIT

Darowizny nie wpisujemy w PIT

Podatnik, który w ubiegłym roku otrzymał darowiznę od bliskich, nie musi wykazywać jej w rocznym PIT.


Podatnicy, którzy w ubiegłym roku otrzymali darowiznę pieniężną od bliskich, zastanawiają się często, czy istnieje obowiązek wykazania otrzymanych świadczeń w rocznym PIT. Konieczności takiej nie ma. Wynika to z treści przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy jej przepisów nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.


Darowizny nie wykazuje się w rozliczeniu rocznym PIT, ponieważ nie ma ona nic wspólnego z podatkiem dochodowym. Jedyne, o czym musi pamiętać podatnik, który otrzymał darowiznę od bliskich, to konieczność rozliczenia jej pod kątem podatku od spadków i darowizn. Darowizny otrzymane od bliskich w minionym roku nie korzystają ze zwolnienia przewidzianego zmienionymi od 1 stycznia 2007 r. przepisami o podatku od spadków i darowizn. Podatnik w ubiegłym roku powinien dokonać odpowiednich rozliczeń w zakresie tego podatku.


Jeśli kwota darowizny przekazana np. przez rodzica dziecku przekroczyła 9637 zł, trzeba było złożyć deklarację i od nadwyżki zapłacić 3 proc. podatku. Jeśli podatnik nie dokonał tego rozliczenia w ubiegłym roku, powinien pamiętać, że jeśli fakt darowizny wykaże dopiero w razie przeprowadzenia postępowania podatkowego, będzie musiał zapłacić 20-proc. podatek sankcyjny, przewidziany przepisami o podatku od spadków i darowizn, które obowiązują od 1 stycznia 2007 r.

Darczyńcy, którzy przekazali pieniądze bliskim, nie mogą odliczyć przekazanych kwot od dochodu, tak jak ma to miejsce w przypadku darowizn przekazywanych na organizację pożytku publicznego czy darowizn na cele kultu religijnego. Odliczenie nie przysługuje, jeśli darowizna została przekazana na rzecz osoby fizycznej.


PRZYKŁAD: PODATEK OD DAROWIZNY PIENIĘŻNEJ

W listopadzie 2006 r. podatnik otrzymał od ojca darowiznę pieniężną w wysokości 12 tys. zł. Do tej pory nie rozliczył się z tego tytułu, sądząc, że jest zwolniony z tego obowiązku. Tymczasem powinien zapłacić 3-proc. podatek od nadwyżki od kwoty wolnej od opodatkowania, czyli od 9637 zł. Podatek do zapłaty będzie wynosił 71 zł.


Edyta Wereszczyńska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

S-NET

Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK