| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > W zeznaniu PIT-36 uważajmy na nowy załącznik i zaokrąglenia

W zeznaniu PIT-36 uważajmy na nowy załącznik i zaokrąglenia

Mimo że zmiany w przepisach o podatku dochodowym były w ubiegłym roku niewielkie, druki zeznań w kilku elementach dość istotnie się zmieniły. Wielu podatników nadal popełnia błędy.


Najczęściej zapominamy, że dziś podatku nie zaokrągla się już do pełnych dziesiątek groszy, ale do pełnej złotówki. Nie tylko nieuwaga jest źródłem kłopotów z rozliczeniem. Czasem nie zauważamy, że mimo braku zmian w przepisach, pojawiają się nowe załączniki. I tak, rozliczając dochody zagraniczne, warto pamiętać, że w tym roku trzeba wypełnić nowy, dodatkowy załącznik. Jest nim PIT/ZG, w którym trzeba podać przeliczoną na złote kwotę dochodu uzyskanego za granicą oraz zapłaconego tam podatku.


To nie jedyna nowość. Poza koniecznością wypełnienia nowego załącznika osoby rozliczające zagraniczne dochody muszą też pamiętać, że skończył się już czas, gdy rozliczali się tylko na jednym formularzu. Dziś do wyboru są aż trzy zeznania. Ich wybór zależy od tego, jakiego rodzaju dochody podatnik uzyskał. Jeżeli jest podatnikiem liniowego PIT, musi rozliczyć się w zeznaniu PIT-36L. Gdy uzyskał dochody kapitałowe, rozlicza się na formularzu PIT-38. Pozostałe dochody zagraniczne rozlicza się tak jak dotychczas, w zeznaniu PIT-36. Dotyczy to przede wszystkim dochodów z pracy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Smaga Jaroszyński Spółka Adwokacka sp. j.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK