| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > O odsetkach decyduje termin rozpoczęcia postępowania podatkowego

O odsetkach decyduje termin rozpoczęcia postępowania podatkowego

Odsetek od zaległości nie nalicza się od wszczęcia kontroli do doręczenia decyzji. Dotyczy to sytuacji, gdy postępowanie podatkowe nie zostało wszczęte w ciągu trzech miesięcy od zakończenia kontroli.


Spółce odmówiono zwrotu nadpłaty w VAT. Zdaniem podatnika nadpłata powstała w wyniku zwrotu podatku w niepełnej wysokości. Organy, dokonując naliczenia odsetek od powstałej zaległości podatkowej, wyłączyły bowiem z okresu naliczania odsetek czas od 1 stycznia 2003 r. do dnia doręczenia decyzji wymiarowej, stosując się do treści przepisu art. 54 par. 1 pkt 6 Ordynacji podatkowej. Przepis ten obowiązuje od 1 stycznia 2003 r. Stanowi, że nie nalicza się odsetek za zwłokę za okres od wszczęcia postępowania kontrolnego do dnia doręczenia decyzji wymiarowej, pod warunkiem że postępowanie podatkowe nie zostało wszczęte w okresie trzech miesięcy od zakończenia kontroli. Taka sytuacja miała miejsce w tej sprawie.


Zdaniem organów podatkowych, art. 54 par. 1 pkt 6 nie można stosować do okresu sprzed jego wejścia w życie. W ocenie spółki okres nieodsetkowy powinien być liczony od wszczęcia postępowania kontrolnego, które nastąpiło przed 1 stycznia 2003 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uchylił zaskarżoną decyzję. Podzielił pogląd, że wobec braku przepisów intertemporalnych dotyczących naliczania odsetek za zwłokę po wejściu w życie art. 54 par. 1 pkt 6 Ordynacji, który wskazuje, jaki okres należy wyłączyć z naliczania odsetek, trzeba stosować przepisy nowe. Wyłączeniu podlega więc cały okres od wszczęcia kontroli do doręczenia decyzji wymiarowej.


Sygn. I SA/Gd 368/06


Alicja Sworobowicz

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK