| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > O odsetkach decyduje termin rozpoczęcia postępowania podatkowego

O odsetkach decyduje termin rozpoczęcia postępowania podatkowego

Odsetek od zaległości nie nalicza się od wszczęcia kontroli do doręczenia decyzji. Dotyczy to sytuacji, gdy postępowanie podatkowe nie zostało wszczęte w ciągu trzech miesięcy od zakończenia kontroli.


Spółce odmówiono zwrotu nadpłaty w VAT. Zdaniem podatnika nadpłata powstała w wyniku zwrotu podatku w niepełnej wysokości. Organy, dokonując naliczenia odsetek od powstałej zaległości podatkowej, wyłączyły bowiem z okresu naliczania odsetek czas od 1 stycznia 2003 r. do dnia doręczenia decyzji wymiarowej, stosując się do treści przepisu art. 54 par. 1 pkt 6 Ordynacji podatkowej. Przepis ten obowiązuje od 1 stycznia 2003 r. Stanowi, że nie nalicza się odsetek za zwłokę za okres od wszczęcia postępowania kontrolnego do dnia doręczenia decyzji wymiarowej, pod warunkiem że postępowanie podatkowe nie zostało wszczęte w okresie trzech miesięcy od zakończenia kontroli. Taka sytuacja miała miejsce w tej sprawie.


Zdaniem organów podatkowych, art. 54 par. 1 pkt 6 nie można stosować do okresu sprzed jego wejścia w życie. W ocenie spółki okres nieodsetkowy powinien być liczony od wszczęcia postępowania kontrolnego, które nastąpiło przed 1 stycznia 2003 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uchylił zaskarżoną decyzję. Podzielił pogląd, że wobec braku przepisów intertemporalnych dotyczących naliczania odsetek za zwłokę po wejściu w życie art. 54 par. 1 pkt 6 Ordynacji, który wskazuje, jaki okres należy wyłączyć z naliczania odsetek, trzeba stosować przepisy nowe. Wyłączeniu podlega więc cały okres od wszczęcia kontroli do doręczenia decyzji wymiarowej.


Sygn. I SA/Gd 368/06


Alicja Sworobowicz

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »