| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmienią się statut i zasady etyki zawodowej

Zmienią się statut i zasady etyki zawodowej

Podczas Nadzwyczajnego Zjazdu Doradców Podatkowych zmienione zostaną statut i zasady etyki zawodowej. Niewykluczone, że dojdzie też do zmiany władz samorządu doradców.


Zaledwie po roku od II Zjazdu Doradców Podatkowych odbędzie się kolejny, nadzwyczajny.


Krajowa Rada Doradców Podatkowych (KRDP) w uchwale o zwołaniu zjazdu przyjęła punkt dotyczący oceny prac organów Izby, w tym przewodniczącego Krajowej Rady, którym jest prof. Witold Modzelewski. Przyjęto, że w wyniku oceny może dojść do decyzji osobowych. Oznacza to, że w sobotę mogą zostać wybrane nowe władze samorządu doradców. Nie jest to jednak pewne, ponieważ istnieje spór, czy nadzwyczajny zjazd posiada uprawnienia do dokonania zmian w KRDP.


Zarówno Bogusław Niemiec, jak i Sławomir Zieleń, wiceprzewodniczący KRDP, uważają, że zmiana władz jest mało prawdopodobna ze względu na brak takiej możliwości w przepisach. Nie wiadomo również, czy znalazłaby się większość, która przesądziłaby o zmianie.


Przyczyną zwołania nadzwyczajnego zjazdu jest zakwestionowanie przez Ministerstwo Finansów dwóch punktów statutu przyjętego rok temu. Pierwszy dotyczył niezgodności statutu z przepisami ustawy o doradztwie podatkowym, a drugi zmian w sądach dyscyplinarnych również wynikających z ustawy.


- Najważniejszym błędem II Zjazdu było przyjęcie jednolitego tekstu statutu w jednej uchwale, ponieważ ustawa o doradztwie podatkowym nie pozwala ministrowi, czyli organowi nadzorującemu, zawiesić części statutu. Przyjmiemy więc wiele uchwał bez przyjęcia tekstu jednolitego. Wtedy, jeśli minister coś zakwestionuje, niekoniecznie będzie to prowadziło do sporu - uważa Dariusz M. Malinowski, wiceprzewodniczący KRDP.


Do porządku obrad wprowadzono też inne punkty: zmiany w art. 4 i 16 zasad etyki zawodowej.


- Potrzeba zmian w zasadach etyki wynika z chęci dostosowania do obowiązującego prawa w zakresie ustawy dotyczącej przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy - tłumaczył nam Dariusz M. Malinowski.


Dziś KRDP zajmie się również sprawą komisji egzaminacyjnej ds. doradztwa podatkowego, którą minister finansów powinien powołać do 4 marca.

Spór z resortem powstał po tym, jak minister finansów uznał, że KRDP powinna wskazać więcej niż 20 kandydatów do komisji.


- Jest spór, czy selekcji ma dokonywać tylko rada czy również minister. Po drugie, wśród osób wskazanych przez radę znajduje się małżeństwo. Zdaniem ministra jest to przeszkoda do powołania tych osób - powiedział Dariusz M. Malinowski.


KRDP ma więc dziś zdecydować, czy przedstawi kolejnych kandydatów, ponad ustawowych dwudziestu.


- Jako prawnik uważam, że mamy rację, ponieważ uchwała jest podjęta zgodnie z prawem. Wiele wskazuje na to, że poszerzymy listę - podsumował Sławomir Zieleń.


10 660
doradców podatkowych jest wpisanych na listę

Łukasz Zalewski

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK