| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulga odsetkowa: małżonkowie wygrali z fiskusem przed sądem

Ulga odsetkowa: małżonkowie wygrali z fiskusem przed sądem

Podatnicy, którzy musieli zrezygnować z ulgi odsetkowej, odzyskają pieniądze. Małżonek odliczy odsetki proporcjonalnie, za każdy miesiąc poprzedzający ślub.


Fiskus będzie musiał zwrócić pieniądze podatnikom, którzy po zawarciu związku małżeńskiego z osobą korzystającą ze starych ulg mieszkaniowych musieli zrezygnować z odliczania odsetek od kredytów mieszkaniowych. Pozwala na to precedensowy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Sąd stwierdził, że co prawda po zawarciu związku małżeńskiego podatnik traci prawo do odliczania odsetek od kredytu, ale nie za cały rok, lecz jedynie za okres od dnia ślubu. Innego zdania było Ministerstwo Finansów, które odpowiadając przed dwoma laty na pytanie Gazety Prawnej, stwierdziło, że podatnik zawierający związek małżeński traci prawo do odliczenia odsetek nie tylko w następnych latach, ale również w tym roku, w którym odbył się ślub.Wszyscy podatnicy, którzy zaufali resortowi finansów i zrezygnowali z odliczania odsetek zapłaconych w roku zawarcia małżeństwa, teraz powinni skorygować złożone zeznania podatkowe i zażądać od fiskusa zwrotu nadpłaty.reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Sarek-Sadurska

Radca prawny w kancelarii Raczkowski Paruch sp.k. Posiada bogate doświadczenie we wszystkich obszarach indywidualnego i zbiorowego prawa pracy, w tym doświadczenie procesowe. Doradza klientom m.in. w procesach restrukturyzacyjnych, zwolnień grupowych oraz w sprawach związanych z zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, w tym w szczególności wyższej kadry menadżerskiej. Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Pantheon-Assas (Paris II). Laureatka nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za pracę magisterską. Związana z Kancelarią od 2007 r. Autorka publikacji w zakresie prawa pracy i prawa cywilnego m.in. w pracach pod redakcją prof. dr hab. M. Safjana i prof. dr hab. K. Pietrzykowskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK