| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Spółki aktualizują aktywa

Spółki aktualizują aktywa

Jeżeli istnieje obawa, że w przyszłości środek trwały w budowie stanie się nieprzydatny, należy dokonać odpisu aktualizacyjnego.


Na koniec roku spółka musi sprawdzić, czy nie doszło do zmniejszenia wartości aktywów. Maciej Konopko, menedżer w firmie Ernst & Young, zwraca uwagę, że obowiązek ten dotyczy też środków trwałych w budowie.


Środki trwałe w budowie wycenia się w wysokości ogółu kosztów pozostających w bezpośrednim związku z ich nabyciem lub wytworzeniem, pomniejszonych o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości.


Według eksperta, rzetelna analiza salda tych środków pod kątem trwałej utraty wartości powinna skupić się na zidentyfikowaniu środków trwałych w budowie, co do których istnieje obawa, że będą w przyszłości nieprzydatne, a więc nie przyniosą spodziewanych korzyści ekonomicznych.


- Takie sytuacje występują przy zmianie technologii produkcji bądź porzuceniu podjętych planów inwestycyjnych, np. na skutek ograniczenia możliwości finansowych spółki - wyjaśnia nasz rozmówca.


Dodaje, że nawet decyzje o zawieszeniu, a nie porzuceniu projektów mogą skutkować koniecznością zawiązania odpisów aktualizujących, gdy część zgromadzonej przez spółkę dokumentacji technicznej wygaśnie lub ulegnie przedawnieniu do czasu wznowienia prac inwestycyjnych.


- Wyniki analizy są istotne. Mogą wpływać na rozliczenia z urzędem skarbowym z tytułu podatku dochodowego i VAT - ostrzega Maciej Konopko.

Odpisana wartość środków trwałych w budowie dla zaniechanych inwestycji, powiększona o uprzednio odliczony VAT, nie stanowi kosztu uzyskania przychodów.


Agnieszka Pokojska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK