| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Spółki aktualizują aktywa

Spółki aktualizują aktywa

Jeżeli istnieje obawa, że w przyszłości środek trwały w budowie stanie się nieprzydatny, należy dokonać odpisu aktualizacyjnego.


Na koniec roku spółka musi sprawdzić, czy nie doszło do zmniejszenia wartości aktywów. Maciej Konopko, menedżer w firmie Ernst & Young, zwraca uwagę, że obowiązek ten dotyczy też środków trwałych w budowie.


Środki trwałe w budowie wycenia się w wysokości ogółu kosztów pozostających w bezpośrednim związku z ich nabyciem lub wytworzeniem, pomniejszonych o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości.


Według eksperta, rzetelna analiza salda tych środków pod kątem trwałej utraty wartości powinna skupić się na zidentyfikowaniu środków trwałych w budowie, co do których istnieje obawa, że będą w przyszłości nieprzydatne, a więc nie przyniosą spodziewanych korzyści ekonomicznych.


- Takie sytuacje występują przy zmianie technologii produkcji bądź porzuceniu podjętych planów inwestycyjnych, np. na skutek ograniczenia możliwości finansowych spółki - wyjaśnia nasz rozmówca.


Dodaje, że nawet decyzje o zawieszeniu, a nie porzuceniu projektów mogą skutkować koniecznością zawiązania odpisów aktualizujących, gdy część zgromadzonej przez spółkę dokumentacji technicznej wygaśnie lub ulegnie przedawnieniu do czasu wznowienia prac inwestycyjnych.


- Wyniki analizy są istotne. Mogą wpływać na rozliczenia z urzędem skarbowym z tytułu podatku dochodowego i VAT - ostrzega Maciej Konopko.

Odpisana wartość środków trwałych w budowie dla zaniechanych inwestycji, powiększona o uprzednio odliczony VAT, nie stanowi kosztu uzyskania przychodów.


Agnieszka Pokojska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK