| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Można wybrać 19-proc. PIT

Można wybrać 19-proc. PIT

Przedsiębiorca, który zamierza wybrać opodatkowanie działalności gospodarczej 19-proc. podatkiem liniowym w ramach samozatrudnienia, nie może wykonywać na rzecz byłego pracodawcy czynności świadczonych wcześniej przy umowie o pracę.


Jednym z warunków skorzystania przez przedsiębiorców z opodatkowania 19-proc. podatkiem liniowym jest złożenie naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. W przypadku rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego oświadczenie składa się do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.


W tym momencie nic nie stoi na przeszkodzie, aby podatnik wykonujący działalność gospodarczą w ramach samozatrudnienia korzystał z opłacania dochodów 19-proc. podatkiem liniowym.


Podatnik może jednak stracić wcześniej wybraną formę opodatkowania. Dzieje się tak wtedy, gdy uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w spółce niemającej osobowości prawnej (np. cywilnej) przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników: wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.


Po utracie prawa do opodatkowania 19-proc. podatkiem samozatrudniony jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek (jeśli były mniejsze w okresie opłacania ich 19-proc. podatkiem liniowym).


Aby zatem rozliczać swoje dochody podatkiem liniowym, przedsiębiorca nie może wykonać w okresie dwóch lat czynności na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy. W tym momencie uniemożliwia to opodatkowanie 19-proc. podatkiem liniowym. Sama instytucja samozatrudnienia polega bowiem na wykonywaniu czynności na rzecz dawnego pracodawcy, które były dotychczas wykonywane w ramach stosunku pracy.


Nie zawsze jednak z opodatkowania 19-proc. podatkiem wyklucza podatnika wykonywanie czynności na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy.


Samozatrudniony będzie miał prawo do korzystania z opodatkowania dochodu 19-proc. podatkiem, gdy co prawda wykona czynności na rzecz pracodawcy, ale inne niż te wykonywane wcześniej w ramach pracy. Jeśli zatem przykładowo samozatrudniony w 2006 roku pracował u pracodawcy jako magazynier, a w 2007 roku świadczy na jego rzecz usługi transportowe w ramach samozatrudnienia, będzie mógł opodatkować swoją działalność 19-proc. podatkiem liniowym.


Bogdan Świąder

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Celichowscy Służewska-Woźnicka Spółka Partnerska Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK