| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > W załączniku do zeznania trzeba wpisać dane obdarowanego

W załączniku do zeznania trzeba wpisać dane obdarowanego

Podatnicy odliczający darowizny w załączniku PIT/O muszą wpisać dane obdarowanego, w tym jego nazwę oraz adres. Powinni też podać kwotę darowizny.


Fiskus nie musi wzywać podatnika, by sprawdzić, komu ten przekazał darowizny. Potrzebne informacje znajdzie w załączniku do zeznania podatkowego PIT/O. Podatnicy odliczający darowizny od 1 stycznia 2006 r. zobowiązani zostali do ujawniania w załączniku do zeznania danych obdarowanego. Służy do tego część D załącznika. Wypełnić powinni ją podatnicy korzystający z odliczenia darowizn na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), a więc ci, którzy odliczają darowizny na cele określone w ustawie o działalności pożytku publicznego oraz kultu religijnego. Odliczenie jest limitowane i nie może przekroczyć 6 proc. dochodu. Część D załącznika wypełniają również podatnicy odliczający darowizny na podstawie odrębnych ustaw. Chodzi tu o ustawy regulujące stosunki państwa do Kościoła. Te darowizny nie są limitowane.


W części D załącznika PIT/O podatnik wpisuje nazwę obdarowanego, jego dane adresowe oraz kwotę przekazanej darowizny. W załączniku jest miejsce na podanie danych tylko dwóch obdarowanych. Gdyby zdarzyło się, że podatnik obdarował więcej podmiotów i z uwagi na brak miejsca nie może ujawnić ich danych, będzie musiał wypełnić dodatkowy załącznik PIT/O.


W kolejnym załączniku PIT/O podatnik wpisuje jedynie Numer Identyfikacji Podatkowej (poz. 1 lub 2) oraz dane w części D załącznika (czyli te wszystkie informacje, które pozwolą na identyfikację obdarowanego).


Łączną liczbę składanych załączników PIT/O podatnik wpisuje w zeznaniu podatkowym.


Anna Wojda

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK