| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > W załączniku do zeznania trzeba wpisać dane obdarowanego

W załączniku do zeznania trzeba wpisać dane obdarowanego

Podatnicy odliczający darowizny w załączniku PIT/O muszą wpisać dane obdarowanego, w tym jego nazwę oraz adres. Powinni też podać kwotę darowizny.


Fiskus nie musi wzywać podatnika, by sprawdzić, komu ten przekazał darowizny. Potrzebne informacje znajdzie w załączniku do zeznania podatkowego PIT/O. Podatnicy odliczający darowizny od 1 stycznia 2006 r. zobowiązani zostali do ujawniania w załączniku do zeznania danych obdarowanego. Służy do tego część D załącznika. Wypełnić powinni ją podatnicy korzystający z odliczenia darowizn na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), a więc ci, którzy odliczają darowizny na cele określone w ustawie o działalności pożytku publicznego oraz kultu religijnego. Odliczenie jest limitowane i nie może przekroczyć 6 proc. dochodu. Część D załącznika wypełniają również podatnicy odliczający darowizny na podstawie odrębnych ustaw. Chodzi tu o ustawy regulujące stosunki państwa do Kościoła. Te darowizny nie są limitowane.


W części D załącznika PIT/O podatnik wpisuje nazwę obdarowanego, jego dane adresowe oraz kwotę przekazanej darowizny. W załączniku jest miejsce na podanie danych tylko dwóch obdarowanych. Gdyby zdarzyło się, że podatnik obdarował więcej podmiotów i z uwagi na brak miejsca nie może ujawnić ich danych, będzie musiał wypełnić dodatkowy załącznik PIT/O.


W kolejnym załączniku PIT/O podatnik wpisuje jedynie Numer Identyfikacji Podatkowej (poz. 1 lub 2) oraz dane w części D załącznika (czyli te wszystkie informacje, które pozwolą na identyfikację obdarowanego).


Łączną liczbę składanych załączników PIT/O podatnik wpisuje w zeznaniu podatkowym.


Anna Wojda

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria BSJP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK