REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zięć musi zapłacić podatek

REKLAMA

Jeśli darowizna wejdzie do majątku wspólnego obdarowanych małżonków, małżonek nieobjęty zwolnieniem dla najbliższej rodziny, np. zięć, będzie musiał zapłacić podatek.


Ustawodawca w nowym art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) zwolnił z podatku nieodpłatne nabycie majątku przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę.

- Z przepisu tego jednoznacznie wynika, że podatek od nieodpłatnego przekazywania majątku nadal płacą zięć, synowa i teściowie - mówi Anna Łuszcz, prawnik, ekspert podatkowy z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Ślązak, Zapiór i Partnerzy (zrzeszona w Consortio Lex).

Można to łatwo prześledzić na krótkim przykładzie. Załóżmy, że ojciec obdarowuje swoją córkę, która jest mężatką. Anna Łuszcz wyjaśnia, że w przypadku, gdy z umowy darowizny wynika, że obdarowana zostanie jedynie córka i darczyńca (ojciec) nie wskaże, że obdarowanym ma być również zięć (mąż) lub że darowizna ma wejść do majątku wspólnego małżonków, darowizna stanowi majątek osobisty obdarowanej (córki). W takiej sytuacji ani obdarowana, ani jej małżonek nie będą zobowiązani do zapłacenia podatku.


Majątek wspólny


Przekazanie darowizny tylko na rzecz zstępnego (dziecka, wnuka itd.), który pozostaje w związku małżeńskim, może jednak skutkować powstaniem obowiązku podatkowego po stronie jego współmałżonka. Stanie się tak, jeżeli darczyńca w umowie darowizny dokona zastrzeżenia, iż darowizna ma wejść do majątku wspólnego małżonków.

- Warunkiem uznania współmałżonka jako podatnika zobowiązanego do zapłaty podatku może być jedynie sytuacja, w której z umowy darowizny jednoznacznie będzie wynikało, że darowizna wejdzie do majątku wspólnego małżonków - potwierdza Anna Łuszcz.

Nasza rozmówczyni dodaje, że jeśli wolą darczyńcy było również obdarowanie zięcia poprzez wskazanie w umowie, iż majątek wchodzi do majątku wspólnego, wówczas małżonek zobowiązany będzie do zapłaty podatku na zasadach właściwych dla podatników I grupy podatkowej.

Będzie to podatek obliczony od nadwyżki majątku otrzymanego w darowiźnie ponad kwotę 9637 zł (kwota wolna od podatku) według progresywnej skali ze stawkami 3, 5 lub 7 proc. Przy braku takiego zastrzeżenia w umowie darowizny, zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego uznaje się, że darowizna wchodzi do majątku osobistego małżonka obdarowanego.


Zgoda małżonka


Przynależność darowizny do majątku wspólnego małżonków jest istotna również z punktu widzenia darczyńcy. W niektórych przypadkach będzie on bowiem musiał uzyskać zgodę współmałżonka na przekazanie darowizny. Jan Sluzalek, radca prawny, ekspert podatkowy z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Ślązak, Zapiór i Partnerzy w Katowicach (zrzeszona w Consortio Lex) wyjaśnia, że ustawodawca przewidział w art. 37 par. 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego katalog czynności, dla dokonania których wymagana jest zawsze zgoda współmałżonka. Zgoda taka jest potrzebna dla dokonania wszelkich darowizn z majątku wspólnego, z wyjątkiem drobnych darowizn zwyczajowo przyjętych.

- Pojęcie darowizny drobnej, zwyczajowo przyjętej jest pojęciem nieostrym, i w praktyce uzależnione będzie przede wszystkim od sytuacji majątkowej konkretnego darczyńcy i obdarowanego. Jeżeli zatem udzielona darowizna nie mieści się w powyższej kategorii, to dla jej ważności konieczne staje się uzyskanie zgody współmałżonka - mówi Jan Sluzalek.

Zwraca uwagę, że czynność dokonana bez takiej zgody nie jest od razu nieważna, albowiem w przypadku braku zgody współmałżonka w samej umowie darowizny, może on wyrazić ją w późniejszym czasie.


Ważne!
Aby organy podatkowe nie uznały za podatnika zięcia, należy w umowie darowizny wskazać jako obdarowaną jedynie córkę


Magdalena Majkowska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

REKLAMA