| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Uprawnienia zawodowe może otrzymać nie tylko główny księgowy

Uprawnienia zawodowe może otrzymać nie tylko główny księgowy

Praktyką w księgowości jest dokonywanie w ramach obowiązków zawodowych m.in. wyceny aktywów i pasywów - wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów.


Kandydaci ubiegający się o certyfikat na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych muszą zdobyć zawodową praktykę.


Powstały jednak wątpliwości, które czynności mogą stanowić taką praktykę. Gdyby np. uznać, że trzeba wykonywać wszystkie czynności wymienione w przepisach, to w praktyce oznaczałoby, że certyfikat mogą otrzymać tylko główni księgowi.


Odpowiadając na pytanie Gazety Prawnej, Ministerstwo Finansów przypomniało, że za praktykę w księgowości, zgodnie z par. 4 rozporządzenia ministra finansów z 18 lipca 2002 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (Dz.U. z 2002 r. nr 120, poz. 1022 z późn. zm.), uważa się wykonywanie - na podstawie stosunku pracy, umowy cywilnoprawnej, umowy spółki lub w związku z prowadzeniem ewidencji własnej działalności gospodarczej - czynności:

- o których mowa w art. 4 ust. 3 pkt 2, 4 lub 5 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.), na zasadach w niej określonych, czyli prowadzenie na podstawie dowodów księgowych ksiąg rachunkowych, ujmujących zapisy zdarzeń w porządku chronologicznym i systematycznym; wycenę aktywów i pasywów, ustalanie wyniku finansowego i sporządzanie sprawozdań finansowych;

- lub w ramach badania sprawozdania finansowego, pod nadzorem biegłego rewidenta.


Jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów, z przepisów tych wynika, że praktykę w księgowości można nabyć, jeżeli w ramach obowiązków zawodowych wykonywana jest choćby jedna ze wskazanych czynności. Nie ma natomiast obowiązku wykonywania ich wszystkich jednocześnie.


Agnieszka Pokojska

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

ELPIGAZ

ELPIGAZ jest czołowym producentem i dostawcą nowoczesnych rozwiązań dla motoryzacji w zakresie gazowych układów zasilania pojazdów, zbiorników LPG i ciśnieniowych zbiorników powietrza.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »