| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Uprawnienia zawodowe może otrzymać nie tylko główny księgowy

Uprawnienia zawodowe może otrzymać nie tylko główny księgowy

Praktyką w księgowości jest dokonywanie w ramach obowiązków zawodowych m.in. wyceny aktywów i pasywów - wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów.


Kandydaci ubiegający się o certyfikat na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych muszą zdobyć zawodową praktykę.


Powstały jednak wątpliwości, które czynności mogą stanowić taką praktykę. Gdyby np. uznać, że trzeba wykonywać wszystkie czynności wymienione w przepisach, to w praktyce oznaczałoby, że certyfikat mogą otrzymać tylko główni księgowi.


Odpowiadając na pytanie Gazety Prawnej, Ministerstwo Finansów przypomniało, że za praktykę w księgowości, zgodnie z par. 4 rozporządzenia ministra finansów z 18 lipca 2002 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (Dz.U. z 2002 r. nr 120, poz. 1022 z późn. zm.), uważa się wykonywanie - na podstawie stosunku pracy, umowy cywilnoprawnej, umowy spółki lub w związku z prowadzeniem ewidencji własnej działalności gospodarczej - czynności:

- o których mowa w art. 4 ust. 3 pkt 2, 4 lub 5 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.), na zasadach w niej określonych, czyli prowadzenie na podstawie dowodów księgowych ksiąg rachunkowych, ujmujących zapisy zdarzeń w porządku chronologicznym i systematycznym; wycenę aktywów i pasywów, ustalanie wyniku finansowego i sporządzanie sprawozdań finansowych;

- lub w ramach badania sprawozdania finansowego, pod nadzorem biegłego rewidenta.


Jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów, z przepisów tych wynika, że praktykę w księgowości można nabyć, jeżeli w ramach obowiązków zawodowych wykonywana jest choćby jedna ze wskazanych czynności. Nie ma natomiast obowiązku wykonywania ich wszystkich jednocześnie.


Agnieszka Pokojska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Bryła

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK