| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > NFZ ujawni nowe informacje

NFZ ujawni nowe informacje

Możliwe będzie uzyskanie nowych informacji dzięki kolejnym pozycjom, jakie pojawią się w planie finansowym NFZ i sprawozdaniu z jego wykonania.


ZMIANA PRAWA

Nowe pozycje pojawią się we wzorze planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) i rocznego sprawozdania z jego wykonania. Zmiany takie przewiduje projekt rozporządzenia dotyczącego szczególnych zasad prowadzenia gospodarki finansowej NFZ przedstawiony przez resort finansów.


Według ministerstwa wyodrębnienie nowych pozycji umożliwi łatwiejsze uzyskiwanie informacji ujętych dotychczas w zbiorczych pozycjach planu. Przykładowo uzyskanie przejrzystych informacji o kosztach realizacji niektórych świadczeń mają zapewnić wyodrębnione pozycje: B2.3.2 programy terapeutyczne (lekowe) i B2.13.1 refundacja cen leków.


Odzwierciedlenia w planie Narodowego Funduszu Zdrowia wymaga również zmieniony sposób finansowania ratownictwa medycznego przewidziany w obowiązującej od niedawna ustawie z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz.U. nr 191, poz. 1410). W związku z tym konieczne stało się dodanie pozycji: A4 dotacja z budżetu państwa na realizację zadań zespołów ratownictwa medycznego i B4 koszty realizacji zadań zespołów ratownictwa medycznego.


Kolejna zmiana pozwoli wyodrębnić informacje dotyczące przychodów ze składek ZUS i KRUS z lat poprzednich. Obecnie są one planowane i ewidencjonowane w pozycji E2 „Inne przychody”. Dlatego też Ministerstwo Finansów zaproponowało wprowadzenie pozycji 3 „Przychody ze składek z lat ubiegłych, w tym: 3.1 od ZUS i 3.2 od KRUS”.


Resort chce również dysponować danymi, które pozwolą na przedstawienie łącznej kwoty wzrostu kosztów świadczeń z tytułu ustawy z 22 lipca 2006 r. o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom. Ma w tym pomóc nowa pozycja B2. n. 1.

Agnieszka Pokojska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Stefanowicz

Dyrektor Zespołu ds. Cła i Akcyzy w KPMG

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK