| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Sprzedaż działki nie zawsze jest opodatkowana VAT

Sprzedaż działki nie zawsze jest opodatkowana VAT

Jeśli podatnik posiada dwie działki i sprzedaje je z przyczyn losowych, nie można mówić o częstotliwości wykonywania danej czynności. Nie może więc być mowy o zapłacie VAT.


Podatnik wystąpił z wnioskiem o udzielenie interpretacji podatkowej. We wniosku pytał, czy sprzedaż dwóch działek budowlanych podlega opodatkowaniu VAT. Zdaniem wnioskodawcy, odpowiedź powinna być negatywna, gdyż nie prowadził on działalności gospodarczej w przedmiocie handlu nieruchomościami, miał zamiar sprzedania jedynie tych dwóch działek, które wchodziły do jego majątku osobistego, innych działek nie posiadał, nie nabywał, ani nie miał zamiaru nabywania i sprzedawania działek w przyszłości.


Organy podatkowe stwierdziły jednak, że sprzedaż dwóch działek podlega opodatkowaniu, a właściwa jest 22 proc. stawka VAT. Powołały się na art. 15 ust. 2 ustawy o VAT (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w świetle którego opodatkowana jest nawet czynność jednorazowa, ale wskazująca na zamiar wykonywania jej w sposób częstotliwy.


WSA w Olsztynie uchylił rozstrzygnięcia organów podatkowych. Sąd zaznaczył, że w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT mowa jest o tym, że działalność gospodarcza może polegać na dokonaniu nawet jednej czynności, ale wskazującej na częstotliwy zamiar jej wykonywania. Stosując wykładnię gramatyczną i funkcjonalną oraz posiłkując się przepisami VI Dyrektywy, WSA stwierdził, że w tym konkretnym stanie faktycznym nie można mówić o prowadzeniu przez skarżącego działalności gospodarczej polegającej na obrocie nieruchomościami. Skarżący sprzedawał bowiem część mienia osobistego, nie nabytego celem dalszej odsprzedaży, a taka czynność nie podlega opodatkowaniu VAT, nawet jeśli jest dokonywana dwukrotnie.


Sąd zaznaczył, że przez częstotliwy należy rozumieć zamiar dokonywania czynności w nieokreślonej liczbie.


Sprzedaż kilku nieruchomości, jeśli stanowią majątek odrębny podatnika i nie służą prowadzonej działalności gospodarczej, nie może zawsze skutkować obowiązkiem zapłaty VAT


Katarzyna Bednarczyk

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kubarski

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »