| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Sprzedaż działki nie zawsze jest opodatkowana VAT

Sprzedaż działki nie zawsze jest opodatkowana VAT

Jeśli podatnik posiada dwie działki i sprzedaje je z przyczyn losowych, nie można mówić o częstotliwości wykonywania danej czynności. Nie może więc być mowy o zapłacie VAT.


Podatnik wystąpił z wnioskiem o udzielenie interpretacji podatkowej. We wniosku pytał, czy sprzedaż dwóch działek budowlanych podlega opodatkowaniu VAT. Zdaniem wnioskodawcy, odpowiedź powinna być negatywna, gdyż nie prowadził on działalności gospodarczej w przedmiocie handlu nieruchomościami, miał zamiar sprzedania jedynie tych dwóch działek, które wchodziły do jego majątku osobistego, innych działek nie posiadał, nie nabywał, ani nie miał zamiaru nabywania i sprzedawania działek w przyszłości.


Organy podatkowe stwierdziły jednak, że sprzedaż dwóch działek podlega opodatkowaniu, a właściwa jest 22 proc. stawka VAT. Powołały się na art. 15 ust. 2 ustawy o VAT (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w świetle którego opodatkowana jest nawet czynność jednorazowa, ale wskazująca na zamiar wykonywania jej w sposób częstotliwy.


WSA w Olsztynie uchylił rozstrzygnięcia organów podatkowych. Sąd zaznaczył, że w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT mowa jest o tym, że działalność gospodarcza może polegać na dokonaniu nawet jednej czynności, ale wskazującej na częstotliwy zamiar jej wykonywania. Stosując wykładnię gramatyczną i funkcjonalną oraz posiłkując się przepisami VI Dyrektywy, WSA stwierdził, że w tym konkretnym stanie faktycznym nie można mówić o prowadzeniu przez skarżącego działalności gospodarczej polegającej na obrocie nieruchomościami. Skarżący sprzedawał bowiem część mienia osobistego, nie nabytego celem dalszej odsprzedaży, a taka czynność nie podlega opodatkowaniu VAT, nawet jeśli jest dokonywana dwukrotnie.


Sąd zaznaczył, że przez częstotliwy należy rozumieć zamiar dokonywania czynności w nieokreślonej liczbie.


Sprzedaż kilku nieruchomości, jeśli stanowią majątek odrębny podatnika i nie służą prowadzonej działalności gospodarczej, nie może zawsze skutkować obowiązkiem zapłaty VAT


Katarzyna Bednarczyk

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK