| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie każde stypendium wpisujemy w PIT

Nie każde stypendium wpisujemy w PIT

Podatnicy nie wpisują w PIT stypendiów, które zwolnione są z podatku dochodowego. Niektóre stypendia są jednak limitowane. W PIT trzeba wpisać jedynie nadwyżkę.


Rodzaje stypendiów zwolnionych z podatku wymienione zostały w art. 21 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Znalazły się tam stypendia otrzymywane na podstawie przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki, stypendia doktoranckie otrzymywane na podstawie przepisów prawa o szkolnictwie wyższym oraz inne stypendia naukowe i za wyniki w nauce, których zasady przyznawania zostały zatwierdzone przez ministra szkolnictwa po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego albo przez ministra oświaty i wychowania.


Podatku nie trzeba również płacić od stypendiów dla uczniów i studentów, których wysokość i zasady udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego.


Ta sama zasada dotyczy stypendiów dla uczniów i studentów przyznanych przez organizacje, o których mowa w przepisach ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, na podstawie regulaminów zatwierdzonych przez organy statutowe udostępnianych do publicznej wiadomości za pomocą internetu, środków masowego przekazu lub wykładanych (wywieszanych) dla zainteresowanych w pomieszczeniach ogólnie dostępnych.


Oba rodzaje stypendiów zwolnione są jednak tylko do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 380 zł.


Jeśli podatnik otrzymuje stypendia zwolnione w całości z podatku dochodowego, nie wpisuje ich w swoim PIT. Jeśli jednak otrzymywał stypendium, które nie jest w całości zwolnione z podatku i przewyższało ono 380 zł miesięcznie, będzie musiał wpisać w PIT w pozycji inne źródła zsumowane kwoty otrzymanych stypendiów w poszczególnych miesiącach, przekraczające kwotę 380 zł. Jeśli przykładowo otrzymywał stypendium w wysokości 550 zł, w PIT wpisze 2040 zł [(550 zł - 380 zł) x 12 miesięcy].


380 zł wynosi miesięczny limit stypendium, od którego nie płaci się podatku

Anna Wojda

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Kaszubiak

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK