| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będzie decydował wpis do rejestru

Będzie decydował wpis do rejestru

Znajdujący się w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o VAT zakłada wprowadzenie zmian dotyczących stosowania w imporcie towarów procedury uproszczonej.


ZMIANA PRAWAW przypadku stosowania w imporcie towarów procedury uproszczonej, polegającej na wpisie do rejestru zgodnie z przepisami celnymi - prawo do odliczenia VAT powstanie za okres rozliczeniowy, w którym podatnik dokonał wpisu do rejestru. Będzie tak pod warunkiem dokonania przez podatnika zapłaty podatku wykazanego w tym rejestrze lub wykazania tego podatku w deklaracji VAT-7.- Jeżeli podatnik nie otrzyma faktury lub dokumentu celnego przed złożeniem rozliczenia za dany okres rozliczeniowy, może obniżyć kwotę podatku należnego w rozliczeniu za następny okres rozliczeniowy - wyjaśniła GP Małgorzata Breda, doradca podatkowych z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej.Proponowana zmiana nie dotyczy procedury uproszczonej, o której mowa w art. 76 ust. 1 lit. a) rozporządzenia Rady, tj. zgłoszenia niekompletnego, gdyż przy tego rodzaju zgłoszeniu nie zawsze jest wymagane pozwolenie na jego stosowanie. Jak ocenia Małgorzata Breda, dopuszczenie możliwości rozliczania podatku z tytułu importu towarów bezpośrednio w deklaracji przy stosowaniu zgłoszenia niekompletnego, w sytuacji gdy podatnik, dokonując takiego zgłoszenia, nie zawsze musi posiadać pozwolenie, ma duże znaczenie. Spowoduje, że z projektowanego rozwiązania mogłoby korzystać szerokie grono podmiotów, a nie tylko te, które muszą spełniać określone warunki. Ponadto w takiej sytuacji trudno byłoby określić, jak liczna grupa podatników mogłaby skorzystać z takiego rozwiązania.Krzysztof Tomaszewskireklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »