REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Biegli nie chcą płacić VAT

REKLAMA

Biegli sądowi domagają się wyłączenia z opodatkowania VAT. Tak samo uważa resort sprawiedliwości. Sąd Najwyższy uznał natomiast, że sądy nie powinny przyznawać biegłym wynagrodzenia z podatkiem.


Biegli sądowi od lat bez powodzenia domagają się uznania, że nie podlegają przepisom o VAT. Ministerstwo Finansów i kolejne sądy wydawały niekorzystne dla biegłych orzeczenia. Praktykę tę przełamał jednak Sąd Rejonowy w Olkuszu, który przyznał biegłemu geodecie wynagrodzenie za opracowanie opinii z uwzględnieniem VAT. Uczestniczka procesu złożyła jednak zażalenie na to postanowienie. Zarzuciła, że przyznane biegłemu wynagrodzenie jest zawyżone o VAT. W związku z tym Sąd Okręgowy w Krakowie przedstawił Sądowi Najwyższemu zagadnienie prawne dotyczące VAT biegłych.


- Sąd przyznaje biegłemu będącemu podatnikiem w zakresie podatku od towarów i usług wynagrodzenie bez uwzględnienia tego podatku - stwierdził w wyroku Sąd Najwyższy (sygn. akt III CZP 127/06). Uznał, że źródłem powołania biegłego przez sąd nie jest stosunek cywilnoprawny dwóch równoprawnych podmiotów, ale jest to stosunek o charakterze publicznoprawnym. Ponadto trudno jest wskazać ostatecznego konsumenta usługi biegłego.

Z takim stanowiskiem sądu nie zgadzają się jednak eksperci. Jak dowiedziała się nieoficjalnie Gazeta Prawna, sprawą ma zająć się również Naczelny Sąd Administracyjny.


Spór o podatek


Ministerstwo Sprawiedliwości ma już gotowy projekt rozporządzenia, zgodnie z którym biegli sądowi otrzymywaliby wynagrodzenie z VAT. Problem polega na tym, że zarówno resort, jak i sami biegli uważają, że w ogóle nie powinni podlegać VAT.


- Mamy gotowe rozporządzenie, ale nie możemy go wydać, ponieważ uważamy, że biegły nie powinien płacić VAT - powiedział Gazecie Prawnej Tomasz Jaskłowski, zastępca dyrektora departamentu organizacyjnego Ministerstwa Sprawiedliwości.


O tym, że biegli nie powinni podlegać przepisom o VAT jest przekonany również prof. Tadeusz Tomaszewski, dziekan Wydziału Prawa UW i biegły z zakresu kryminalistyki.


- Jeśli przyjrzymy się dokładnie ustawie o VAT, ustrojowi sądów w Polsce i usytuowaniu biegłych w tej strukturze, to dojdziemy do wniosku, że biegli nie mają obowiązku płacić VAT - powiedział nam prof. Tadeusz Tomaszewski.


W Sejmie jest również projekt nowej ustawy o biegłych sądowych, który zdaniem ekspertów nie zmienia pozycji ustrojowej biegłych.


Opinia na żądanie


Brak opodatkowania VAT wynika również, zdaniem biegłych, z charakteru stosunków między sądem a biegłymi.


- Biegły ma obowiązek wykonać opinię na rzecz sądu pod rygorem ukarania go grzywną za nieuzasadnioną odmowę sporządzenia opinii. Skoro to nie jest stosunek cywilnoprawny, to w ogóle taka czynność nie podlega VAT - powiedział Tomasz Jaskłowski.


Również Sąd Najwyższy uznał, że stosunek między biegłym a sądem ma charakter publicznoprawny.


- Jeśli jest to stosunek publicznoprawny, to znaczy, że biegli są urzędnikami sądu - stwierdził Tadeusz Tomaszewski.


Gdzie zatem tkwi problem? Ministerstwo Finansów nie chce uznać, że biegli sądowi nie podlegają VAT. Bogatą korespondencją z resortem finansów dotyczącą tego zagadnienia może się pochwalić Ministerstwo Sprawiedliwości.


Również sami biegli domagali się od MF zmiany swojej wykładni. Resort obiecał nawet to zrobić. Do dziś zmiany jednak nie ma. Biegli mają jednak nadzieję, że zmiana w ustawie o VAT pozwoli na wyłączenie ich z opodatkowania tym podatkiem. Jeśli tak się jednak nie stanie, liczą na rychłą zmianę rozporządzenia ministra sprawiedliwości.


OPINIA

MACIEJ ŁASZCZUK, adwokat w kancelarii Łaszczuk i Wspólnicy

Sprawa ta mogła być rozstrzygnięta inaczej. Odpowiedzi na pytanie zadane przez sąd okręgowy trzeba szukać przede wszystkim w ustawie o VAT z 2004 roku, której wykładni należy dokonywać z funkcji i zasad rządzących tym podatkiem. Niezbędne jest uwzględnienie aspektu prawa wspólnotowego. Zagadnienie to dotyczy przecież prawa podatkowego. Podjęcie uchwały uznającej prawo biegłego do wynagrodzenia uwzględniającego VAT nie naruszałoby zakazu wykładni prawotwórczej.



Łukasz Zalewski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA