zamknij okno Następny artykuł

Finanse i podatki do zmiany

Infor.pl Księgowość

Znajdujesz się: Księgowość » Wiadomości » Wiadomości

Rozliczenie roczne PIT | Zasiłek dla bezrobotnych
Zasiłek dla bezrobotnych trzeba wpisać w PIT

Ostatnia aktualizacja: 2009-03-13
Źródło: Gazeta Prawna
Podatnik otrzymujący zasiłek dla bezrobotnych obowiązany jest wypełnić zeznanie roczne i wykazać w nim kwoty otrzymanych świadczeń.

Nie wszystkie otrzymywane przez podatników dochody są uwzględniane w PIT. Dotyczy to zwłaszcza dochodów zwolnionych z podatku. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) nie wymienia jednak wśród tych dochodów zasiłku dla bezrobotnych. A to oznacza, że osoby, które taki zasiłek otrzymują zobowiązane są do wypełnienia zeznania podatkowego i to także wtedy, gdy kwota otrzymanego zasiłku nie przekroczyła 2790 zł, a więc kwoty, która w 2006 roku nie powodowała obowiązku zapłaty podatku. W takim przypadku, mimo że podatek do zapłaty wyniesie 0 zł, PIT i tak trzeba wypełnić.


Polecamy:
Podatki 2014 - PIT-Y za 2013 r.

 


Dla podatników pewnym problemem może być określenie odpowiedniego pola w PIT-37, gdzie należy wpisać kwoty otrzymanego zasiłku dla bezrobotnych. Brak bowiem rubryki, w której taki zasiłek byłby wprost wymieniony. Służy do tego część C zeznania podatkowego (dochody/straty ze źródeł przychodów). Podatnik kwotę zsumowanych zasiłków otrzymanych z urzędu pracy wpisuje w rubryce: inne źródła niewymienione w wierszach od 1 do 4. W kolumnie b podatnik wpisuje wielkość przychodu, w kolumnie d - dochód i w kolumnie f - pobraną przez płatnika zaliczkę. Pomija natomiast kolumnę c (koszty uzyskania przychodów). W tym przypadku kosztów nie ma.


O tym, jak duża była kwota wypłaconych zasiłków, urząd pracy poinformuje podatnika w specjalnej informacji, jaką obowiązany jest mu przesłać. Na tej podstawie podatnik wypełni zwoje zeznanie podatkowe. Wysokość zasiłku jest zróżnicowana i zależy od długości okresu zatrudnienia. Podstawowy zasiłek to 504,20 zł. Jeśli okres zatrudnienia podatnika nie przekracza pięciu lat - podatnik otrzyma tylko 80 proc. zasiłku podstawowego, gdy pracował dłużej niż 20 lat - może liczyć na 120 proc. zasiłku podstawowego.


Anna Wojda
Chcesz otrzymywać najnowsze
informacje na ten temat?

Najnowsze komentarze:

 • avatar Ania_B

  Ania_B 2013-10-09 18:13

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Tak.Jeżeli w 2012 r. otrzymywała Pani zasiłek dla bezrobotnych z urzędu pracy, była Pani zobowiazana do złozenia zeznania PITa.Do końca lutego otrzymała Pani z urzędu pracy . informację o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, tj. PIT-11, który stanowił podstawę do wypelnienia rocznego zeznania podatkowego. W zaświadczeniu wydawanym przez urząd skarbowy uwzględniane są dochody uzyskiwane  z tyt. zasiłku dla bezrobotnych.

 • avatar

  monika 2013-10-09 16:28

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Witam staram sie i zasilek rodziny,  w roku 2012 przez 3msc otrzymywalam zasilek dla bezrobotnych.bylam.Dzis odebralam zaswiadczenie ze  urzedu skarbowego o moim dochodzie.Pytanie brzmi czy ten zasilek dla bezrobotnych zostal uwzgledniony w moim dochodzi?

 • avatar Fiona Maphona

  Fiona Maphona 2013-06-19 13:27

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  zasiłek dla bezrobotnych 2013

 • avatar

  Becia 2013-04-21 12:55

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Hejka. Może ktoś mi pomoże. Otóż prawie cały 2012 rok byłam bezrobotna, od 5 grudnia zaczęłam prace- wyplata była w styczniu tego roku. Czy musze składać pit? Zaznaczam, ze żaden pit od pracodawcy nie dotarł? Czy dobrze rozumuje, ze nie musze się rozliczać, i ten dochód dopiero ujme w kolejnym roku jako za 2013?

 • avatar

  zaniepokojona 2012-02-29 11:52

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Dostalam trzy pity i nie wiem jak je rozliczyc. w listopadzie 2010 konczyla mi sie umowa o prace i poszlam na L4 na ktorym byłam do maja. Maj, czerwiec pobieralam zasilek dla bezrobotnych a potem, dodatek aktywizacyjny. w lipcu zaczelam pracowac na umowe o prace. jak ja mam sie rozliczyc??Dostalam 3 pity

HITY INFOR.PL

Niezbędnik

Pomóż nam lepiej dostosować nasz portal
do Twoich potrzeb. Zaznacz jedną odpowiedź.

Z jakiego programu do prowadzenia księgowości korzystasz?