| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będzie więcej odszkodowań zwolnionych z podatku

Będzie więcej odszkodowań zwolnionych z podatku

Senat chce poszerzenia zwolnienia podatkowego dla określonych odszkodowań otrzymanych na podstawie ugody sądowej.


zmiana prawa


Senatorowie opracowali projekt nowelizacji ustawy o PIT, który poszerzy zakres zwolnień podatkowych dla odszkodowań. Projekt ma dostosować ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 26 listopada ubiegłego roku.


Senat proponuje zmianę art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g). Zgodnie z jej obecnym brzmieniem wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód. Senat proponuje, by wyjątek nie dotyczył ugód sądowych.


26 listopada ubiegłego roku Trybunał uznał, że art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g) ustawy o PIT w zakresie, w jakim wyłącza zwolnienie podatkowe w stosunku do odszkodowań uzyskanych na podstawie ugody sądowej, jest niezgodny z konstytucją.


Trybunał Konstytucyjny stwierdził przy tym, że samo ograniczenie zwolnienia do odszkodowań uzyskanych w drodze sądowej i wyłączenie tych, które strony ustaliły umownie, jest zasadne. Eliminuje to przypadki zmowy stron co do zajścia fikcyjnej szkody i tym samym do ustalenia fikcyjnego odszkodowania. Jest to metoda uniknięcia podatku od wypłacanych sum tytułem rzekomych odszkodowań.


Co prawda przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie odszkodowań zmieniono w 2004 roku wprowadzając do niej art. 21 ust. 3b, niemniej zdaniem Senatu nie realizuje on w pełni wytycznych wyroku.


Marcin Musiał

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Czarnecki

Dyrektor Ds. Sprzedaży Korporacyjnej Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK